زیر بیرق اتحادیه جهانی کشتی نرفتیم

مهرعلیزاده: دولت و مجلس، حامی ما هستند/ فرهنگ زورخانه، پهلوان‌ساز است/ تفکر افراد را نمی‌توانیم عوض کنیم

رئیس فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای گفت: در حال حاضر، دولت و مجلس، حامی ما هستند و تنها باید برخی دستگاه‌های دیگر را توجیه کنیم که پروژه‌ای زمان‌بر است.

، محسن مهرعلیزاده، رئیس فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی در نشست خبری صبح امروز خود اظهار داشت: ما فعالیت خود را از سال ۱۳۸۳ با افت و خیز زیادی شروع کردیم و چیزی نمانده بود تا در دولت‌های نهم و دهم تا مرز توقف پیش برویم ولی هر طور که بود، فدراسیون را حفظ کردیم. ما با حمایت دولت جدید توانستیم این ورزش ملی را احیا کنیم.

مهرعلیزاده ادامه داد: ما در تلاش برای توسعه یک رشته ورزشی ایرانی که مطابق با فرهنگ ایرانی است، هستیم و این افتخار بزرگی برای ماست. ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی در حال حاضر در ۸۵ کشور شناخته شده است. جالب اینکه برخی از کشورها علاوه بر تیم ملی، فعالیت باشگاهی هم دارند.

او تصریح کرد: هدف ما المپیکی شدن این رشته است. به همین خاطر در گام نخست باید مورد تایید شورای المپیک آسیا قرار بگیریم و سپس در مسابقات قاره‌ای و جهانی شرکت کنیم. المپیکی شدن کار ساده‌ای نیست و تقریباً مثل دیپلم گرفتن یک دانش آموز است. خوشبختانه جایگاه فدراسیون جهانی در داخل کشور تا حد زیادی تثبیت شده است. ما در سال‌های نخست فعالیت خود با مشکلات جدی در زمینه تفهیم اهمیت این رشته به دیگران مواجه بودیم ولی در حال حاضر، دولت و مجلس، حامی ما هستند و تنها باید برخی دستگاه‌های دیگر را توجیه کنیم که پروژه‌ای زمان‌بر است.

رئیس فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی گفت: زورخانه و کشتی پهلوانی، همزاد هم هستند. فرهنگ زورخانه، پهلوان‌ساز است و باید کاملاً مستقل باشد. در آیین نامه کمیته فنی فدراسیون هم آمده که کشتی‌گیر پهلوانی باید از گود زورخانه رشد کرده باشد.

رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی در مورد المپیکی شدن رشته ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی اظهار داشت: آزمایش دوپینگ، بیش از ۷۰ کشور فعال، رزومه غنی از حضور در مسابقات و عدم تبعیض جنسیتی از شرایط المپیکی شدن این رشته است. ما در ۳ مورد نخست، هیچ مشکلی نداریم و تنها در مورد حضور بانوان، فعالیت جدی انجام نداده‌ایم. امیداورم با تعریف چند الگو که منطبق بر فرهنگ ایرانی - اسلامی باشد به نتیجه مطلوب برسیم.

مهرعلیزاده ادامه داد: اتحادیه جهانی کشتی در سال‌های نخست فعالیت از ما خواست تا در کنار ۷۲ رشته دیگر، زیر مجموعه کشتی سنتی این اتحادیه باشیم ولی ما مخالفت خود را اعلام کردیم چون اعتقاد داریم که بودن در بین زیرشاخه‌های درجه ۳ اتحادیه جهانی، شایسته ما نیست. دولت روی ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی سرمایه‌گذاری کرده تا فرهنگ زورخانه را در جهان جا بیندازد.

رئیس فدراسیون بین‌المللی ورزش‌ زورخانه‌ای در مورد اینکه کمیته بین‌المللی المپیک و اتحادیه جهانی کشتی، فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی به ریاست علیرضا حیدری را به رسمیت شناخته‌اند، گفت: IOC هیچگاه یک رشته را به رسمیت نمی‌شناسد. اینکه اتحادیه کشتی پهلوانی را در کنار دیگر کشتی‌ها قرار داده و چه جایگاهی برای آن قائل است برای ما بسیار مهم است. اتحادیه جهانی کشتی دلش به حال کشتی پهلوانی ایران نمی‌سوزد بلکه به دنبال رشته‌هایی مانند سومو هستند و قصدشان از بین بردن کشتی پهلوانی است.

مهرعلیزاده در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون برای حل مشکلات‌تان با اتحادیه جهانی کشتی کاری کرده‌اید اظهار داشت:  الکساندر مدوید چهره شاخص کشتی روسیه در هیئت رئیسه این اتحادیه حضور دارد. او رئیس کنفدراسیون اروپا و رئیس فدراسیون ورزش‌ زورخانه‌ای بلاروس نیز هست و با ما همکاری بسیار نزدیکی دارد. همان طور که گفتم ما برگزاری مسابقه‌های جهانی در بلاروس را به رسمیت نمی‌شناسیم. اینکه تشکیلاتی علیه کشورمان درست کنیم و با رقبا باشیم کار درستی نیست. در راس اتحادیه جهانی کشتی، کشورهایی مثل روسیه و صربستان هستند که نمی‌خواهند کشتی پهلوانی ایران توسعه پیدا کند و درصدد ضربه به آن هستند. ما سعی کردیم رسول خادم را متوجه این نکته کنیم. حتی در حاشیه بازی‌های کشورهای اسلامی در باکو به اتفاق افشارزاده دو ساعت با خادم حرف زدیم اما ما نمی‌توانیم تفکر افراد را عوض کنیم. مثلا اگر شخصی بیاید و در گوشه‌ای از جهان پرچمی بلند کند و بگوید ما کشور ایرانیم و آنگاه به ما بگویند با او تعامل کن ما این کار را انجام نمی‌دهیم.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار