ارتباط سیاست و اختلاف قطر و عربستان با حضور نیمار در PSG

یک سایت آفریقایی پای مسائل سیاسی از جمله اختلاف قطر با سایر کشورهای عربی را به حضور نیمار در پاری‌سن‌ژرمن باز کرد.

، احتمال وجود سیاست، پشت پرده انتقال ۲۲۲ میلیون یورویی نیمار به پاریس عنوان گزارش سایتی از آفریقای جنوبی است که انتقال ستاره برزیلی بارسلونا به پاری‌سن‌ژرمن را بررسی کرده است. «ساندی وُرد» به این ترتیب انتقال نیمار به پاری‌سن‌ژرمن را مورد بررسی قرار داده که انتقال ۲۲۲ میلیون یورویی این بازیکن رکورد انتقال ۱۰۵ میلیون یورویی پوگبا از یوونتوس به منچستریونایتد را با بیش از دو برابر قیمت، شکست.

در ماه‌های گذشته این‌گونه عنوان شده بود که نیمار از اینکه در بارسلونا زیر سایه مسی قرار دارد، ناراضی است. برخی همان موقع حدس می‌زدند که نیمار همراه با دنی آلوز راهی PSG خواهد شد و به نظر هم می‌رسید که او چنین حرکتی را عملی کند. پاری‌سن‌ژرمن با سرمایه‌گذاری‌های ورزش قطر (QSI) در سال ۲۰۱۱ خریداری شد تا قطری‌ها با ایجاد یک برند برجسته جهانی در ورزش خود را معرفی کنند. از سویی این باشگاه به موفقیت‌های داخلی می‌رسد، اما دستاوردی در رقابت‌های بین‌المللی ندارد که این مسئله باعث رشد تجاری آن شده است. حالا مالکان قطری پاری‌سن‌ژرمن با خرید نیمار می‌توانند چنین حاصلی را برای این باشگاه رقم بزنند. هرچند PSG در دو فصل اخیر بازیکنانی چون دراکسلر از شالکه و آنخل دی‌ماریا از منچستریونایتد را به‌عنوان دو ستاره جذب کرده بود، اما هیچ‌کدام از این بازیکنان مانند نیمار، مسی یا کریستیانو رونالدو ستاره رئال مادرید نبودند.

با این حال انگیزه‌های دیگری هم می‌تواند در انتقال جنجالی و خبرساز نیمار به پاری‌سن‌ژرمن دخیل باشد، اینکه دولت قطر اخیراً با مشکلات شدید مالی مواجه شده که نتیجه قیمت پایین نفت در بازار جهانی است. کشوری که می‌خواهد از جام جهانی ۲۰۲۲ میزبانی کند، حالا برای فراهم کردن هزینه‌های میزبانی‌اش هم با مشکلات مالی مواجه شده است. حالا این مشکلات منجر به بحث‌هایی در سیستم مالیاتی قطر هم شده، چون شهروندان و شاغلان در این کشور مالیات پرداخت نمی‌کنند. حالا خرید نیمار می‌تواند برای قطری‌ها یک اتفاق شگفت‌انگیز باشد و این مسئله قطری‌هایی که با همسایگان نزدیک خود درگیری دارند، طور دیگری در کانون توجه قرار بدهد.

قطری‌ها در دو ماه اخیر به دلیل اختلافات شدید و بی‌سابقه منطقه‌ای با عربستان، امارات، مصر و بحرین مورد اتهامات مختلفی از جمله حمایت از تروریست‌های بین‌المللی و همچنین دخالت در امور کشورهای منطقه قرار گرفته‌اند. همین مسئله باعث شد مسیرهای تجاری قطر با همسایگانش قطع و حتی تنها مرز زمینی این کشور با عربستان مسدود شود. واکنش قطر هم به این اتفاقات گسترش ارتباطات با ایران و ترکیه بود. در حالی که قطر همچنان به قدرت اقتصادی خود تکیه دارد و می‌خواهد با افزایش تولید گاز ارز بیشتری را وارد کشور کرده تا میزان وابستگی‌اش به نفت کاهش پیدا کند.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار