فیفا خاطره صعود تاریخی ایران به جام جهانی ۱۹۹۸ را زنده کرد

بازگشتی که قلب استرالیایی‌ها را شکست

سایت فدراسیون جهانی فوتبال در بخش رویدادهای تاریخی‌اش، یادی از صعود تاریخی تیم ملی ایران به جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه کرده است.

، سایت فیفا در گزارشی (اینجا بخوانید) به مرور خاطره بازی برگشت تیم‌های ملی ایران و استرالیا در پلی‌آف بین قاره‌ای صعود به جام جهانی ۱۹۹۸ پرداخته است، دیداری که تساوی ۲ بر ۲ دو تیم ایران را با قانون گل زده بیشتری در خانه حریف راهی جام جهانی کرد.

در این گزارش آمده است:« به دلایلی کاملاً متضاد، روز ۲۹ نوامبر سال ۱۹۹۷ تاریخی است که در خاطر تک‌تک هواداران تیم‌های ملی فوتبال ایران و استرالیا حک شده است. استرالیا به عنوان برنده منطقه اقیانوسیه برابر ایران به عنوان تیم چهارم قاره آسیا برابر هم قرار گرفتند تا برنده آنها جواز حضور در جمع ۳۲ تیم جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه را کسب کند. بعد از ۹۰ دقیقه، یکی از این دو کشور قرار بود پس از غیبت طولانی مدت، طلسم ناکامی‌اش برای صعود به جام جهانی را بشکند. تا آن زمان تنها حضور در جام جهانی سال ۱۹۷۴ بود و ایران هم آخرین بار ۴ سال بعد در آرژانتین به جام جهانی رسیده بود. مکان نبرد، ورزشگاه کریکت ملبورن بود، استادیومی که محل برگزاری رویدادهای ورزشی زیادی بود اما تا آن زمان هرگز میزبان چنان مسابقه به یاد ماندنی از ورزش فوتبال نشده بود.»

سایت فیفا در ادامه گزارشش به ترکیب دو تیم، نتیجه بازی رفت (تساوی یک بر یک در تهران)، ۸۵ هزار نفری که در ملبورن برای تماشای بازی آمده بودند اشاره کرده و با معرفی خداداد عزیزی زننده گل دوم ایران نوشته است:«نام خداد عزیزی بعد از به ثمر رساندن گلی که ایران را به جام جهانی ۱۹۹۸ فرستاد در تاریخ فوتبال ایران جاودانه شد. این بازیکن ۲۶ سال که زمینه سال گل اول شد و یک هفته قبل در بازی رفت هم تک گل ایران را زده بود، در اوج حرفه‌اش که به عنوان بهترین بازیکن آسیا معرفی شد قرار داشت، عنوانی که به او کمک کرد دوران بازیگری‌اش را با تیم کلن در بوندس‌لیگای آلمان ادامه دهد. عزیزی در جام جهانی ۱۹۹۸ و پیروزی معروف ایران برابر آمریکا هم بازی کرد.»

 

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار