اصغر رحیمی: اگر روی جوانان سرمایه‌گذاری شود، جزو ۱۰ تیم برتر المپیک خواهیم بود/ آنها را نباید رها کرد

اصغر رحیمی، سرپرست کاروان ایران در بازی‌های المپیک جوانان، عملکرد نمایندگان کشورمان در این مسابقات را تشریح کرد.

اصغر رحیمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی ، درخصوص عملکرد کاروان ایران در سومین دوره المپیک جوانان در بوینس آیرس آرژانتین اظهار داشت: در این دوره از مسابقات با ۴۹ ورزشکار، شامل ۳۵ پسر و ۱۴ دختر راهی مسابقات شدیم و به عنوان سرپرست کاروان و رئیس مرکز نظارت بر تیم‌های ملی از عملکرد کاروان رضایت کامل دارم. بچه‌های ما در این دوره یا مدال گرفتند یا پای مدال بودند و یا عملکرد خوبی  را در مقابل حریفان قدرتمند به نمایش گذاشتند. ما در این دوره ۱۴ مدال شامل، ۷ طلا، ۳ نقره و ۴ برنز کسب کردیم و چند عنوان چهارمی نیز بدست آوردیم. همچنین در برخی از رشته‌ها از جمله فوتسال رقابت های تنگاتنگی را با تیم‌هایی مانند برزیل و روسیه داشتیم. در تیراندازی با کمان هم در حالی که فاصله کمی تا مدال داشتیم به تیم آمریکایی باختیم که به مدال طلا رسید.

وی در ادامه افزود: در این دوره از مسابقات عملکرد ورزشکاران خیره کننده بود. نتیجه ای که پیش از این پیش بینی می‌کردم کسب حدود ۶ مدال طلا بود و به لحاظ جایگاه هم ۱۷ پله صعود داشتیم که بهتر از دو دوره گذشته بود. کاروان ایران در دو دوره گذشته مجموعاً ۱۱ مدال کسب کرده بود اما در این دوره به تنهایی ۱۴ مدال کسب کرده است. تعداد مدال‌های طلا در دو دوره گذشته جمعا ۵ طلا بود که در این دوره ۷ طلا کسب کردیم.

سرپرست کاروان ایران در المپیک جوانان یادآور شد: شرایط در این دوره از مسابقات به گونه‌ای بود که نشان می‌دهد اگر دولت و مجلس از این ورزشکاران حمایت کنند و برای آنها برنامه داشته باشیم در چندسال آینده شاهد حضور این ورزشکاران در المپیک بزرگسالان هستیم با ادمه برنامه‌ها می‌توانیم در المپیک جزو ۱۰ تیم اول جهان باشیم. در المپیک ۲۰۲۴ بسیاری از همین ورزشکاران می‌توانند مدال بگیرند، همان طور که ۲۸ نفر از ورزشکارانی که در المپیک جوانان نانجینگ حضور داشتند راهی المپیک ریو شدند و مدال گرفتند.

وی تاکید کرد: نباید این ورزشکاران را رها کنیم و به یاد داشته باشیم که اتفاقی که در این بازی‌ها در ژیمناستیک رقم خورد کار بزرگی بود و این  مدال برنز کمتر از مدال طلا نیست و با برنامه ریزی می‌توان این مسیر را ادامه داد. همچنین به یاد داشته باشیم که اگر در وزنه برداری یک مدال طلا گرفتیم، دو ورزشکار در مسابقات داشتیم. در کشتی و تکواندو نیز شرایط همین گونه بود. ما اگر با استراتژی و برنامه کارها را پیش ببریم و فراموش نکنیم که این ورزشکاران سرمایه‌هایی هستند که می‌توانند در آینده ورزش ایران را در المپیک به موفقیت برسانند، نتایج خوبی می‌گیریم.

رحیمی در مورد برنامه های فرهنگی در حاشیه المپیک نوجوانان گفت: IOC در اهداف عالیه خود در بحث فرهنگی در المپیک حوانان موفق بود، من پیش از این در چند دوره قبلی المپیک حضور داشتم و هیچگاه فضا را این گونه ندیده بودم. استرس مسابقات در المپیک باعث عدم اعتماد ورزشکاران می‌شود به علاوه آنها در المپیک قبل از مسابقات درگیر تمرین و وزن کم کردن و ... هستند و بالافاصله بعد از پایان مسابقات خود به کشورشان برمی‌گردند  ولی در المپیک جوانان ورزشکاران در یک دوره ۱۵ تا ۱۶ روزه در دهکده حضور دارند و این زمان باعث می‌شود تا ارتباط خوبی با هم برقرار کنند. به علاوه در رشته‌ها به صورت میکس کنار هم قرار می‌گیرند. من حتی شب گذشته ساعت ۱۱ شب دیدم که ورزشکاران‌مان با ورزشکاران کشور دیگر در محوطه دهکده فوتبال بازی می‌کنند در حالی که چنین اتفاقاتی را در المپیک بزرگسالان نمی‌بینیم. حتی ورزشکاران در هر رشته دور هم جمع می‌شوند و در مورد پیشرفت‌ها و ضعف‌ها با هم صحبت می‌کنند. ورزشکاران ما هم در این نشست‌ها حضور فعال داشتند.

وی افزود: با هادی ساعی در جریان این مسابقات صحبت کردم. وی در چند دوره المپیک حضور داشته و گفت هیچگاه این فضا را در جریان مسابقات ندیده است. ما همچنین برنامه‌های مختلفی را تدارک دیده بودیم و برای بیشتر کشورها یک فلش مموری آماده کردیم که درآن ایران و تمدن، سنت، آداب و رسوم و حتی غذاهای کشورمان را معرفی کردیم. هر کشوری هم که با ایران آشنا شد، نظر مثبتی نسبت به ایران داشت. به هر حال در دنیا روی ایران حساسیت‌هایی وجود دارد که ما سعی کردیم، واقعیت‌های کشورمان را معرفی کنیم و در مجموع باید گفت عملکرد کمیته بین‌المللی المپیک در این بخش موفق بوده است.

رحیمی درخصوص عملکرد سرپرستان در این دوره از مسابقات خاطرنشان کرد: با توجه به محدویت سهمیه‌ها از مربیان به عنوان سرپرست استفاده کردیم که آنها هم در بخش نتیجه عملکرد خوبی داشتند و هم در کنترل ورزشکاران. ما شش تا هفت جلسه با سرپرستان گذاشتیم و نکات لازم را بیان کردیم و یک نظام کنترلی داشتیم که آن را در گزارشات خود ارائه خواهیم کرد.

وی در پایان در مورد پاداش ورزشکاران نیز گفت: پاداش مربیان و ورزشکاران پرداخت شده است و عملا هیچ مربی و ورزشکاری بدون دریافت پاداش به ایران بازنخواهد گشت.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار