علی‌نژاد میدوارم بعد از بازی‌های آسیایی اندونزی ووشو به مدت ۴ سال فراموش نشود/ اوضاع را برای ووشو بد نمی‌بینیم

رئیس فدراسیون ووشو گفت: امیدوارم بعد از بازی‌های آسیایی اندونزی ووشو به مدت ۴ سال فراموش نشود چرا که کسب مدال در سال‌های آینده سخت‌تر خواهد شد و نیاز به حمایت بیشتر است.

خبرنگار ورزشی ، مهدی علی‌نژاد در نشست خبری فدراسیون ووشو پیش از اعزام به بازی‌های آسیایی اندونزی اظهار داشت: قبل از هر چیز باید به نتایج تیم‌های پایه در هفتمین دوره مسابقات جهانی ووشو در برزیل اشاره کنم که خدا را شکر ما برای اولین بار توانستیم در مجموع تالو و ساندا قهرمان شویم.  قهرمانی ما اتفاق بی‌نظیری بود که نشان از توجه فدراسیون به رده‌های پایه داشت. نکته مهم دیگر این است که نفراتی که در برزیلیای برزیل قهرمان جهان شدند ۴ سال بعد می‌توانند در بازی‌های آسیایی عضو تیم ملی باشند.

وی در خصوص برنامه‌های فدراسیون برای بازی‌های آسیایی تصریح کرد: فعالیت برای حضور در بازی‌های آسیایی کاری یک روزه یا دو روزه نیست و زمان‌بر است. حداقل باید ۴ سال زمان صرف شود تا یک تیم برای حضور در این مسابقات آماده شود. یکی از اشکالات مهم ورزش ایران است که همیشه به آینده نزدیک فکر می‌کنیم که دلیل این موضوع نیز می‌تواند عدم ثبات مدیریتی و یا کسب نتایج زودگذر باشد ما همیشه با از دست دادن زمان تازه در فاصله نزدیک به بازی‌های آسیایی یادمان می‌افتد باید به فکر این مسابقات باشیم. امیدوارم بعد از اندونزی با توجه به عدم حضور ووشو در مسابقات المپیک، مجددا مانند ۴ سال گذشته این رشته را فراموش نکنیم و از فردای مسابقات به فکر بازی‌های آسیایی آینده باشیم.

رئیس فدراسیون ووشو در ادامه بیان کرد: ورزش مسیری ممتد و طولانی برای نتیجه‌گیری دارد و کسب نتیجه در ورزش زمانبر است. در سال جاری ۱۰ درصد بودجه فدراسیون ووشو از سوی کمیته المپیک افزایش پیدا کرده است. در اقدامی کم‌سابقه نیز بودجه تمام فدراسیون‌ها در سایت کمیته ملی المپیک قرار گرفته است ما برای سال جاری یک میلیارد و ۶۰ میلیون تومان بودجه از طرف کمیته ملی المپیک داشتیم و این در حالیست که سال ۹۳، بودجه ما یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان بود. حالا خودتان با مقایسه بودجه فدراسیون ووشو در ۴ سال گذشته حدیث مفصل را بخوانید از این مجمل. با همه این شرایط باز هم اوضاع ووشو خوب است و ما همچنان قهرمان جهان می‌شویم اینگونه نبوده که فدراسیون با عدم افزایش بودجه بیکار بنشیند و تلاش شده از منابع داخلی استفاده کنیم و آن را جایگزین منابع غیردولتی کنیم. باز هم تکرار می‌کنم امیدوارم بعد از بازی‌های آسیایی اندونزی ووشو به مدت ۴ سال فراموش نشود چرا که کسب مدال در سال‌های آینده سخت‌تر خواهد شد و نیاز به حمایت بیشتر است.

علی‌نژاد با تاکید بر با تجربه بودن تیم اعزامی به بازی‌های آسیایی عنوان کرد: اگر به ترکیب تیم ملی نگاه کنید متوجه می‌شوید بازیکنان اعزامی سالیان سال است که سابقه حضور در اردوهای تیم ملی را دارند. در این دوره مسابقات به واسطه اینکه کشور اندونزی در اوزان سنگین، شرایط مدال‌آوری خوبی نداشت با هماهنگی شورای المپیک آسیا، تصمیم به حذف وزن ۷۵ کیلوگرم از این مسابقات گرفت تا پیش از مسابقات بازی‌های آسیایی اندونزی، بخش ساندای ووشو در ۵ وزن برگزار می‌شد که با حذف وزن ۷۵ کیلوگرم در این دوره شاهد حضور ۴ وزن در مسابقات خواهیم بود. حذف وزن ۷۵ کیلوگرم با توجه به اینکه ما در دو دوره مسابقات بازی‌های آسیایی در این وزن موفق به کسب مدال شدیم عملا یک شانس کسب مدال ما را کاهش خواهد داد. در بازی‌های آسیایی گوانگژو حمید قلی‌پور در این وزن به مدال طلا دست یافت و در اینچئون نیز حمیدرضا لادورد با وجود اینکه نفر سوم وزن خود بود و دو ورزشکار برتر به دلیل مصدومیت از اردو کنار رفتند به مدال نقره دست یافت.

وی خاطر نشان کرد: حذف برخی اوزان تنها مختص به رشته ووشو نبوده است و ما شاهد هستیم با تصمیمات کشور اندونزی و همکاری شورای المپیک آسیا برخی دیگر از رشته‌های مدال‌آورمان از این موضوع آسیب‌ دیده‌اند. با وجود همه این مشکلات، توجه به رده پایه در فدراسیون ووشو باعث شده است در حال حاضر کسانی در تیم ملی حضور داشته باشند که سابقه فعالیت در رده‌های پایه را داشته باشند. ووشو ایران همیشه در مسابقات جهانی و‌ آسیایی از اوزان میان وزن به بالا مدال کسب می‌کنند و تنها در بازی‌های آسیایی اوزان سبک‌وزن ما حضور دارند. نفراتی که در بازی‌های آسیایی به میدان می‌روند معمولا امکان حضور در مسابقات قهرمانی آسیا و جهان را ندارند. با این توضیح نیز باید بگویم باز هم ما اوضاع را برای ووشو بد نمی‌بینیم و امیدواریم اتفاقات اینچئون با وجود مشکلات و بی‌توجهی‌هایی که به این رشته صورت گرفته است برای ما در اندونزی تکرار شود.

ادامه دارد...

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار