بی‌توجهی فدراسیون بوکس به سلامت ورزشکاران با نقض قوانین/ کوتاهی کردند، چاره‌ای هم نداشتند!

برگزاری مسابقات لیگ منطقه‌ای بوکس یکی از اقدامات مثبت فدراسیون بوکس بوده اما نحوه برگزاری این مسابقات سلامتی ورزشکاران را در خطر قرار داده است.

خبرنگار ورزشی ، فدراسیون بوکس اخیرا اقدام به برگزاری مسابقات بوکس منطقه‌ای و با تقسیم ایران به شش منطقه، رقابت‌های بوکس لیگ منطقه‌ای را در سه رده سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان برگزار کرد. در روزهای گذشته نیز لیگ منطقه‌ای شمال غربی یا منطقه ۲ در استان آذربایجان شرقی و شهرستان اهر در مدت ۲ روز با حضور ۵ تیم گیلان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی (ارومیه)، زنجان و اردبیل برگزار شد.

فارغ از اقدام مثبت فدراسیون در به جریان انداختن بوکس در استان‌های کشور  نحوه برگزاری مسابقات در شهرستان اهر باعث ایجاد حاشیه‌هایی شده است. در مسابقات شهرستان اهر شاهد برگزاری بیش از یک مسابقه توسط یک بوکسور در یک روز بودیم که این مسئله برخلاف قوانین فدراسیون جهانی بوکس (آِیبا) است. مسئله‌ای که فدراسیون جهانی با توجه به امکان ایجاد خطر برای ورزشکاران تصمیم به منع انجام آن گرفته و طبق قوانین هیچ بوکسوری نباید در فاصله کمتر از ۲۴ ساعت در دو مسابقه حضور داشته باشد.

یزدان‌خواه، نایب رئیس اسبق هیئت بوکس آذربایجان شرقی با انتقاد از این تصمیم به خبرنگار تسنیم گفت: دلیل این اتفاقات در مسابقات اهر به دلیل کارنابلدی آقایان در هیئت بوکس آذربایجان شرقی  است. متاسفانه در ایران به این موضوع اهمیت نمی‌دهند و به قوانین توجه‌ای نمی‌کنند. در زمان حضورم در هیئت بوکس نیز هیچ وقت آئین نامه‌ای از سوی مسئولان فدراسیون بوکس دریافت نکردم که در هنگام برگزاری مسابقات موظف به انجام تنها یک مبارزه در روز برای بوکسورها هستیم. در این دوره نیز تنها قصد دوستان برگزاری یک مسابقه بوده و قطعا مسئولان فدراسیون بوکس نیز با اطلاع از برگزاری مسابقات ۵ تیم در دو روز و انجام بیش از یک مسابقه برای بوکسورها در روز مشکلی نداشتند که مخالفتی انجام ندادند. قطعا برای مسئولان فدراسیون و هیئت بوکس آذربایجان شرقی نگرانی در خصوص سلامتی بچه‌های مردم وجود نداشته که هیچ مخالفتی با این شکل برگزاری مسابقات نداشتند.

طاهر جباری، سرمربی تیم بوکس آذربایجان غربی و قهرمان این دوره مسابقات نسبت به تخلف صورت گرفته در مسابقات اعتراضی ندارد و نگرانی نیز بابت سلامت ورزشکاران ندارد. او در این زمینه به خبرنگار تسنیم گفت: بعد از ۲۰ سال لیگ کشوری راه افتاده و این موضوع نیز اقدام بسیار خوبی است. باید از این اقدام فدراسیون بوکس حمایت و به جای انتقاد از اینکه چند ورزشکار به جای مسابقه در ۳ روز در فواصل ۶، ۷ ساعت دو مسابقه انجام دادند به نکات مثبت توجه کرد.

سرمربی آذربایجان غربی در واکنش به اینکه اگر اتفاقی برای یکی از بوکسورها افتاده بود، چه کسی باید پاسخگو می‌بود، گفت: برگزاری این مسابقات برای اولین بار است که برگزار می‌شود و مطمئن باشید هیچ اتفاقی نیز برای کسی نخواهد افتاد. ۵ درصد نیز احتمال آسیب دیدگی وجود نداشت و ما به دلیل هزینه بالای برگزاری مسابقات چاره‌ای جز اینگونه برگزاری مسابقات نداشت. از لحاظ قانونی باید به قانون آیبا توجه کرد اما خیلی قوانین اجرا نمی‌شود و ما نیز برای جلوگیری از هزینه بیشتر با مدیریت این مسابقات را اینگونه برگزار کردیم.

در این شرایط باید از مربیان سازنده‌ای همچون جباری نیز انتظار داشت به صرف برگزاری یک مسابقه سلامتی بوکسورهای که قرار است آینده‌سازان این مملکت باشند را نیز مورد توجه قرار بدهد و خود او به عنوان یکی از مربیان  بوکس ایران با این شکل برگزاری مسابقات مخالفت کند.

محمد آبی، دبیر هیئت بوکس آذربایجان غربی و یکی از داوران بوکس ایران نیز ضمن تایید برگزاری دو مسابقه در یک روز به تسنیم گفت: این موضوع خلاف قوانین آیبا است و کوتاهی نیز از ما بوده است. در مسابقات قبلی ما به دلیل حضور ۴ تیم مسابقات را به صورت قانونی برگزار کردیم اما متاسفانه در این دوره مجبور شدیم چند مسابقه  را در یک روز برگزار کنیم که نباید دیگر تکرار شود. من با دبیر فدراسیون نیز صحبت کردم و کلانتری تاکید کرد این اتفاقات در مسابقات دیگر تکرار نشود.

تسنیم امیدواریم همانطور که دبیر فدراسیون تاکید به برگزاری قانونی مسابقات کرده، توجه بیشتری نیز از سوی مسئولان فدراسیون نسبت به برگزاری مسابقات صورت بگیرد. حالا که فدراسیون یک اقدام قابل توجه را در بوکس کشور استارت زده است بهتر همه شرایط نیز مناسب باشد تا خدایی نکرده با یک اتفاق تلخ تمام نکات مثبت در حاشیه قرار نگیرد. حتی اگر احتمال برخورد آیبا با فدراسیون بوکس ایران واقعیت نیز نداشته باشد، انتظار می‌رود مسئولان فدراسیون بوکس بیش از توجه به رونق برگزار لیگ بوکس به سلامتی ورزشکاران توجه کنند و این موضوع را سرلوحه برگزاری لیگ خود قرار دهند.

 

 

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار