امینی: در بازی‌های آسیایی اندونزی مانند اینچئون موفق خواهیم بود/ یکی از بزرگترین مشکلات ما نداشتن پیست استاندارد روئینگ است

رئیس فدراسیون قایقرانی گفت: قایقرانان برای حضور در مسابقات آسیایی آماده می‌شوند و با وجود اینکه کشور میزبان در مواد دست برده حدس میزنم مثل اینچئون سربلند از میدان خارج شویم.

غلامرضا امینی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی ، درخصوص آخرین وضعیت قایقرانی اظهار داشت: اگر کاری در قایقرانی انجام شده و  این رشته خود را پیدا کرده است مربوط به امروز و دیروز و ۴ سال قبل نیست بلکه شروع این کار از زمان استاد قلم سیاه است.  وی برای این رشته تلاش زیادی کرد به طوری که قایقرانی به عنوان یک رشته پر مدال مطرح شد  و در ادامه هم مسابقات قهرمانی آسیا را در ایران برگزار کرد و این راه نیز توسط دنیا مالی، ابراهیمی و گواری ادامه پیدا کرد و بعد از آن عزیزان نوبت به من رسید.

وی تاکید کرد: در مسابقات دوحه قطر اولین مدال قایقرانی توسط رضا رئیسی و عباس صیادی در کایاک دو نفره به دست آمد. ادامه این قصه به بازی‌های آسیایی گوانگجو بر‌می‌گردد که در آن قایقرانی صاحب ۴ مدال شد و خود به خود کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش به این نتیجه رسیدند که قایقرانی رشته‌ای است که اگر روی آن سرمایه گذاری شود می‌تواند همانند وزنه‌برداری، کشتی و تکواندو در آسیا و جهان بدرخشد.

امینی تصریح کرد: در مقطعی و در حدود دو سال بحث تعلیق قایقرانی مطرح بود که همین امر سبب شد که به این  رشته ضربه وارد شود و باعث شد در این مدت قایقرانان نتوانند در مسابقات شرکت کنند و همین امر انگیزه آنها را کم کرد. بعد از این زمان ابراهیمی تلاش کرد و به تعلیق فدراسیون قایقرانی پایان داد و گواری هم این راه را ادامه داد تا اینکه از سال ۹۳ مجددا و به عنوان رئیس وارد این رشته شدم. من قبلا به عنوان دبیر ونایب رئیس در قایقرانی حضور داشتم وپس از اینکه مسئولیت ریاست فدراسیون را بر عهده گرفتم سعی کردم همان برنامه‌های روسای گذشته را ادامه دهم و خدا کمک کرد و در بازی‌های آسیایی اینچئون ۹ مدال گرفتیم.

رئیس فدراسیون قایقرانی گفت:‌ خانواده قایقرانی پر جمعیت است و اردونشینان ما همواره بیش از ۱۲۰ نفر هستند. فدراسیون قایقرانی دستگاه متناظر ۳ فدراسیون جهانی یعنی کانویینگ، روئینگ و سیلینگ (آب‌های آرام، روئینگ و بادبانی) است و در بیشتر کشورهای دنیا این رشته‌ها فدراسیون‌های جداگانه‌ای دارند اما در ایران مسئولیت این ۳ رشته را فدراسیون قایقرانی انجام برعهده دارد. با توجه به گستردگی خانواده قایقرانی و اعتماد وزارت و کمیته ملی المپیک به این رشته، روزبه‌روز زحمات و تلاش بچه‌ها بهتر شد به طوری که برای المپیک نوجوانان ۳ سهمیه کسب کردیم که پیش از این کسب نشده بود. باز هم تاکید می‌کنم که این نتایج در مدت کوتاهی کسب نشده است و از زمان قلم سیاه تا امروز ادامه داشته است. در حال حاضر هم قایقرانان برای  حضور در مسابقات جاکارتا آماده می‌شوند و با وجود اینکه کشور میزبان در مواد دست برده حدس میزنم مثل اینچئون سربلند از میدان خارج شویم.

وی خاطرنشان کرد: یکی از بزرگترین مشکلات ما نداشتن پیست استاندارد روئینگ در کشور است. درست است میادین آبی داریم و می‌توانیم با مانع گذاری مسافت ۲۰۰۰ و ۳۰۰۰ متری درست کنیم اما این پیست استاندارد نیست و مجبوریم از پیست‌های استاندارد چین، تایلند و مالزی استفاده کنیم. حرکتی را از ۸ سال پیش و از زمان حضور سعیدلو در سازمان تربیت بدنی شروع کردیم و کلنگ پیست انزلی زده شد اما تا الان اجرایی نشده است. اخیرا با کریمی، رئیس شرکت توسعه و تجهیز جلسه داشتیم و خوشبختانه  بودجه‌ای برای احداث پیست دیده شده است و امیدواریم این پیست راه‌اندازی  شود تا نیازی به کشورهای دیگر نداشته باشیم.

امینی افزود: در بعد تجهیزات هم تولیدات داخلی جواب داده است و در کانو و کایاک مشکل خاصی نداریم البته نمی‌گویم با استاندارد جهانی  برابری می‌کنیم اما مشکلات کشور را در بخش قایق‌های یک نفره اسلالوم، کایاک و کانوی یک نفره حل کردیم و در دو سه سال اخیر بالغ بر ۶۰۰ قایق تولید و در استان‌ها توزیع کردیم. یکی از دلایلی هم که استان‌ها در قایقرانی فعالیت بیشتری دارند همین تولیدات است البته منکر وجود فن‌آوری‌های ساخت قایق در دنیا نیستم و باید تلاش کنیم تا بتوانیم به فن‌آوری تولید قایق در سطح جهانی برسیم.

رئیس فدراسیون قایقرانی یادآور شد:  به حق بعد از نتایج مطلوب در بازی‌های آسیایی گوانگجو و اینچئون به خصوص در ۴ سال اخیر  وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک دربحث بودجه نگاه ویژه‌ای به این رشته دارند و می‌توانم بگویم بودجه ما بیش از دو برابر افزایش داشته است. ما در سال گذشته ۷۵ اعزام داشتیم که این اعزام‌ها از  ۲ نفر تا ۶۰ نفر بوده است. در مجموع باید بگویم این اتفاقات با کمک هیات رئیسه، وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک افتاده است  و از همه این عزیزان تشکر می‌کنم و امیدوارم در جاکارتا پاسخ این محبت‌ها را بدهیم. برای جامعه ورزش کشور به خصوص فدراسیون قایقرانی آرزوی موفقیت و درخشش در میادین جهانی و آسیایی را دارم.

وی در پاسخ به این سوال که بازدید مسئولان وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک چه تاثیری در روند تمرینات قایقرانان دارد، گفت: حضور این عزیزان باعث ارتقای روحیه ورزشکاران می‌شود. ما روند طبیعی خود را داریم و ماه‌هاست اردوها برگزار می‌شود و در طول سال بچه‌ها در حال تمرین هستند و امیدوارم نتیجه این زحمات در اندونزی مشخص شود.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار