علی پروین و ناصر حجازی در هفته نامه سول

یادی از دیدار تاریخی؛ اولین بازی ایران - پرتغال (عکس)

دیدار تیم های ایران و پرتغال سومین مصاف دو تیم در تاریخ فوتبال خواهد بود، جدالی که این بار از حساسیت های بیشتری نسبت به دو بازی قبلی برخوردار است.

به گزارش "توپ"، ایران فردا شب برای سومین بار در تاریخ به مصاف تیم ملی پرتغال می رود. جدا از بازی تیم های ایران و پرتغال در جام جهانی ۲۰۰۶ که به دلیل نزدیکی زمانی، تقریبا در خاطر همه اهالی فوتبال ایران است، این دو تیم یک بار دیگر هم به مصاف هم رفته اند آن هم به ۱۴ جون ۱۹۷۲ بر می گردد؛ دیداری که در نهایت با پیروزی سه بر صفر تیم ملی پرتغال در حضور اوزه بیوی بزرگ به پایان رسید.


اولین بازی با پرتغال در حالی برای ایرانی ها ثبت شد که تیم ملی ایران جواز صعود به المپیک ۱۹۷۲ مونیخ را به دست آورده بود از همین رو برای آماده سازی خود راهی مسابقات مینی کوپا در برزیل شد که طبق قرعه کشی در یکی از بازی ها ایران به مصاف پرتغال رفت تا با نتیجه ۳-۰ بازنده زمین را ترک کند. در آن مقطع هدایت تیم ملی برعهده مرحوم پرویز دهداری بود که قهرمانی جام ملت های آسیا را نیز به ارمغان آورد اما بعد از این قهرمانی دهداری از سمت خود کنار رفت تا محمد رنجبر جای او را بگیرد.


تیمی که ستاره های سرشناس زیادی در ترکیب خود داشت از جمله ناصرحجازی، محراب شاهرخی، علی پروین، حسین کلانی، جواد قراب، مهدی مناجاتی، رضا وطن خواه، مرحوم صفر ایرانپاک، منصور رشیدی ، کارو حق وردیان و ... که سابقه رویارویی با پرتغال را برای اولین بار در قامت ملی پوشان ایران به دست آوردند.

 

 


در آستانه دیدار تیم های ایران و پرتغال، هفته نامه مهم و معتبر Sol پرتغال با انتشار تصویری از تیم ملی ایران در آن زمان به نخستین تقابل ایران با تیم پرستاره آن زمان پرتغال پرداخته است.به نوشته این هفته نامه، در این مسابقات تیم پرتغال تا دیدار نهایی بالا آمد اما در فینال به تیم ملی برزیل که قهرمان جام جهانی ۱۹۷۰ شده بود، بازی را با نتیجه یک بر صفر واگذار کرد و نایب قهرمان شد.

 


حالا پس از ۴۶ سال از آن دیدار و دوازده سال بعد از شکست ایران برابر پرتغال در فرانکفورت، این دو تیم در سارانسک به مصاف هم می روند تا سومین رویارویی تاریخ را رقم بزنند، جدالی که با توجه به حضور یک مربی پرتغالی سرشناس مثل کارلوس کی روش روی نیمکت ایران از اهمیت و حساسیت بیشتری نیز برخوردار شده است به خصوص که نتیجه آن از اهمیت بسیار بالایی نیز در کسب جواز صعود به مراحل نهایی برای هر دو تیم برخوردار خواهد بود.

 

 

 

ورزش۳

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار