چشم‌انداز درست سرمربی تیم ملی کاراته برای دو رویداد معتبر آسیایی

تیم ملی کاراته ایران در ماه‌های آینده دو رویداد معتبر آسیایی را پیش رو دارد و در این شرایط کادرفنی تیم ملی اقدام به تصمیمات درستی در خصوص ترکیب تیم ملی کرده است.

خبرنگار ورزشی ، در روزهای گذشته با اعلام کادرفنی و برگزاری مسابقات انتخابی تیم ملی کاراته، مسافران مسابقات قهرمانی آسیا و بازی‌های آسیایی جاکارتا معرفی شدند تا کاراته ایران برای افتخارآفرینی وارد دور دیگری از برنامه‌های خود شود.

روندی که در سه سال گذشته با حضور شهرام هروی در راس هدایت تیم ملی آغاز شده است و بهترین دوران تاریخ کاراته ایران را به ارمغان آورده است. هروی از سه سال پیش که به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد، تلاش کرد با برقراری جوی دوستانه در تیم ملی کاراته ضمن برقراری عدالت و شایسته‌سالاری در انتخاب بازیکنان از پشتوانه‌سازی، رقابت و اطمینان خاطر بازیکنان و قهرمانان برای حضور در ترکیب تیم ملی نیز غافل نشود.

برای اولین بار در تاریخ کاراته ایران در حالی که دو ماه زمان تا آغاز بازی‌های آسیایی باقی مانده است، ترکیب تیم ملی برای حضور در مهمترین رویداد قاره‌ای ورزش ایران اعلام می‌شود و هیچ اعتراضی مبنی بر نادیده گرفتن بازیکن شایسته‌ای برای حضور در این مسابقات شنیده نمی‌شود. با توجه به عملکرد و افتخارآفرینی امیر مهدی‌زاده، بهمن عسگری، ذبیح‌الله پورشیب و سجاد گنج‌زاده در سالیان گذشته و در رویدادهای مختلف، هیچ کسی نمی‌تواند ادعایی داشته باشد انتخاب این نفرات بدون در نظر گرفتن شایسته سالاری بود و تنها به خاطر اسم بزرگ این بازیکن بوده است. در خصوص روند برگزاری مسابقات انتخابی قهرمانی آسیا نیز شاید انتقاداتی وجود داشته باشد اما به نظر می‌رسد تلاش شده است تا شرایط عادلانه‌ای برای بازیکنان وجود داشته باشد.

نکته مهم دیگر در کاراته نتیجه‌گرای ایران، انتخاب تقریبا دو ترکیب متفاوت برای حضور در دو رویداد معتبر است که این موضوع نیز نشان از توجه کادرفنی تیم ملی به تمام پتانسیل‌های کاراته ایران و روند سیال بودن جریان خون در تیم ملی دارد. شاید هر مربی دیگری جای هروی بود از حضور تمامی بازیکنان جاکارتا در قهرمانی آسیا نیز استفاده می‌کرد و تنها به کسب بهترین نتیجه فکر می‌کرد اما هروی با طراحی پلنی این فرصت را در اختیار سایر بازیکنان شایسته، حتی به قیمت از دست رفتن عنوان قهرمانی دوره گذشته آسیا قرار داد. نباید فراموش کنیم کاراته ایران در سال ۹۷ علاوه بر دو رویداد آسیایی، مسابقات قهرمانی جهان و لیگ جهانی را نیز در پیش دارد و فشار بیش از حد به بازیکنان در حالی که از لحاظ نیروی انسانی کمبودی در کاراته ایران احساس نمی‌شود، می‌تواند موجب مصدومیت و فرسودگی بازیکنان شود.

صالح اباذری در مسابقات امیدهای جهان در اسپانیا از رسیدن به کسب مدال ناکام ماند اما کادرفنی تیم ملی بارها و بارها بر توانایی‌های او تاکید کرد و با دعوت او به اردوی تیم ملی ضمن ایجاد شرایط رقابتی با سجاد گنج‌زاده در نهایت نیز او را در ترکیب تیم ملی برای مسابقات قهرمانی آسیا انتخاب کرد. نگاه مثبت هروی روی اباذری باعث شد این بازیکن در لیگ‌های جهانی نیز موفق به کسب یک مدال طلا و یک برنز در وزن ۸۴+ کیلوگرم شود. به نظر می‌رسد با حضور او و سجاد گنج‌زاده خیال کاراته ایران در سنگین وزن راحت باشد.

مهدی خدابخشی در حالی موفق به حضور در وزن در مسابقات قهرمانی آسیا شد که بعد از کسب نشان برنز امیدهای جهان در سال ۹۴ ، در رقابت‌های قهرمانی کشور در وزن ۸۴+ حذف شد اما با هوشمندی کادرفنی تیم ملی برای وزن ۸۴- کیلوگرم به اردوی تیم ملی دعوت شد. نگاه درست کادرفنی تیم ملی به توانمندی این بازیکن باعث شد با وجود عدم موفقیت در ۶ دوره لیگ جهانی باز هم در اردوی تیم ملی حضور داشته باشد و در نهایت با کسب مدال طلای کاراته وان استانبول پاسخگوی اعتماد کادرفنی باشد. خدابخشی حالا با حضور در اردن می‌تواند شانس خود را برای بروز بیشتر توانایی‌هایش پیدا کند.

در وزن ۷۵- کیلوگرم، علی اصغر آسیابری بازیکنی بود که به خاطر عملکرد خوب مسافر مسابقات جهانی شد و در اتریش نیز به مدال برنز دست یافت تا بهمن عسگری با وجود رقیبی چون او تلاش خود را بیشتر کرده و بهترین نتایج خود را در سالیان اخیر کسب کند. در حال حاضر نیز کادرفنی تیم ملی با وجود افت علی‌اصغر آسیابری بعد از پشت سر گذاشتن مصدومیت و همچنین حضور در خدمت مقدس سربازی،  قید این سرمایه را نزده است و با فراهم کردن شرایط حضور او در قهرمانی آسیایی به دنبال احیای او و تداوم رقابت در این وزن است.

در وزن ۶۷- کیلوگرم، امیر میرزایی یکی دیگر از بازیکنان تیم امید ایران بود که در راستای نگاه بلند مدت کادرفنی که از المپیک توکیو نیز غافل نشده است به اردوی تیم ملی دعوت شد تا در کنار سعدی احمدی که دروان افت خود را سپری می‌کند و همچنین هامون درفشی‌پور که بعد از خدمت مقدس سربازی استارت مجدد خود را آغاز کرده است در تیم ملی حضور داشته باشد. میرزایی جوان نیز با کسب مدال برنز کاراته وان ترکیه نشان داد رفته رفته در حال باور توانایی‌های خود است. میرزایی با پیروزی در انتخابی تیم ملی مقابل درفشی‌پور نیز مسافر اردن شده است تا شانس خود را امتحان کند.

در وزن ۶۰- کیلوگرم نیز با وجود حضور امیر مهدی‌زاده یکی از بزرگترین بازیکنان حال حاضر کاراته دنیا اما کادرفنی بدون در نظر گرفتن نام‌ها با برگزاری رقابت انتخابی این شانس را در اختیار محمد شایگان برای حضور در اردن قرار داد. شایگان در انتخابی تیم ملی نشان داد همچنان راه درازی برای حضور در تیم ملی دارد و باید تلاش کند از اعتماد کادرفنی نهایت استفاده را ببرد.

در وزن ۵۵- کیلوگرم نیز مجید حسن‌نیا این فرصت را دارد با کسب سومین مدال خود در مسابقات قهرمانی آسیا تبدیل به پرافتخارترین کاراته‌کا ایران در این وزن شود.

در کنار این بازیکنان نباید فراموش کرد کادرفنی تیم ملی از توجه به محسن عاشوری، امیر قراری زاده و سیدعلی کریمی نیز غافل نشده است و با دعوت این بازیکن به تیم ملی به دنبال نظارت بر عملکرد آنها شرایط تداوم مسیر رو به رشد این بازیکنان را فراهم کند.

تا پیش از حضور شهرام هروی در کادرفنی تیم ملی کاراته ایران این رشته همیشه یکی از پرحاشیه‌ترین رشته‌های رزمی ورزش کشور بوده است و بدون تعارف در برخی مواقع بازیکن سالاری نیز در تیم ملی دیده می‌شد. اتفاقی که با توجه به نگاه عدالت محور کادرفنی تیم ملی باعث شده حداقل در سالیان اخیر در تیم ملی بزرگسالان مشاهده نکنیم.

در شرایط فعلی هیچ کدام از قهرمان تیم ملی به حضور در تیم ملی بدون تلاش و اثبات توانایی خود فکر نمی‌کند و همه بازیکنان به خوبی می‌دانند در صورت کوچکترین غفلت بازیکنان جوان زیادی در اردوی تیم ملی وجود دارند که جایگزین آنها خواهند شد. بازیکنان جوان تیم ملی نیز نباید با کسب یک مدال در لیگ‌های جهانی به حضور در ترکیب اصلی تیم ملی فکر کنند و باید با تداوم روند مثبت خود و کسب حداقل چند مدال در سریال رقابت‌های لیگ جهانی هر سال سودای حضور در ترکیب اصلی تیم ملی را داشته باشند.

در پایان باید اشاره کرد که در تمام موفقیت‌های سالیان اخیر تیم ملی کاراته علاوه بر نقش هروی نباید از کادرفنی یکدست و توانای تیم ملی متشکل از قهرمانی بزرگی چون حسین روحانی، شهاب سلطانی، سعید حسنی‌پور، نعیما خواجوی و علی حجتی غافل شد. بی‌انصافی است از نقش پررنگ سیدمحمد حسینی، مربی بدنساز تیم ملی نیز یادی نکنیم که در گذشته در موفقیت‌های تیم ملی نقش پررنگی را ایفا کرد.

 

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار