نبردهای تاکتیکی کلیدی فینال چمپیونزلیگ

راهنمای فتح فینال لیگ قهرمانان به قلم مایکل کاکس

فینال امسال، مطمئنا یکی از زیباترین تقابل‌های سال‌های اخیر خواهد بود. تیم سریع و ضد حمله بزن کلوپ در مقابل تیم برنده زیدان که با مالکیت توپ سعی می‌کند دیدارهای خود را پیش ببرد.

به گزارش "توپ"، دلایل زیادی برای جذاب بودن دیدار امشب وجود دارد که در زیر، ۴ سوال اساسی را بررسی کرده ایم.

 

 

 

۱- زیدان از چه ترکیبی استفاده خواهد کرد؟

 

یکی از مهم ترین موضوعات در مورد رکورد رئال مادرید در چمپیونزلیگ به همراه زیدان، تعداد بازی هایی است که تیم او با وجود اینکه اصلا خوب کار نکرده و از جریان بازی خارج شده، ولی با پیروزی به پایان رسانده است. بارها بوده که رئال عملکرد تیمی خوبی نداشته ولی جادوی مهاجمان آنها را نجات داده است.

 

 

 

 

در کیف اما آنها مقابل تیمی قرار خواهند گرفت که سه بازیکن استثنایی در خط حمله اش دارد. لیورپول احتمالا از سیستم ۳-۳-۴ استفاده خواهد کرد ولی پاسخ رئال به این سیستم چه خواهد بود؟ سیستم الماسی، سیستم مورد علاقه زیدان در چمپیونزلیگ است. از همین رو انتظار می‌رود که خط میانی رئال، شامل ایسکو، تونی کروس، کاسمیرو و مودریچ باشد. اما این سیستم خطر جدی برای رئال دارد و آن این است که در صورتی که لیورپول بتواند به خوبی در این دیدار پرس انجام دهد، رئالی ها را مجبور خواهند کرد که از کناره ها حملاتی ترتیب دهند.

 

به همین علت، شاید زیدان نیز از سیستم ۳-۳-۴ استفاده کند که احتمالا شامل کریم بنزما، کریستیانو رونالدو و گرت بیل خواهد شد (هر چند احتمال حضور ایسکو، آسنسیو و واسکز نیز وجود دارد). با این سیستم، نوع حملات رئال به کلی تغییر خواهد کرد و به کناره ها فشار خواهند آورد که البته با مدافعانی روبرو خواهد شد که عملکرد بسیار خوبی در کناره خط دفاعی داشته اند ولی محکی جدی پیش رو دارند.

 

 

 

۲- آیا مارسلو می‌تواند با صلاح کنار بیاید؟

 

در حالی که مارسلو در جلو زدن، همکاری با رونالدو، خلق موقعیت و گلزنی بازیکن بسیار موفقی است، گاهی از لحاظ دفاعی به کلی دچار مشکل می‌شود. او بدترین بازیکن برزیل در جریان شکست ۷-۱ مقابل آلمان در نیمه نهایی جام جهانی ۲۰۱۴ بود و آمار نشان می‌دهد که گل خوردن‌های رئال بیشتر از کناره ها بوده است. صلاح نیز در این فصل عالی بوده و ستاره مصری توانسته رکورد گلزنی لیگ برتر در یک فصل را به نام خود کند. در حالی که صلاح قابلیت بازی کردن در پست‌های مختلفی را دارد ولی حضور او در سمت راست خط حمله لیورپول، کار رئال را برای مهار او و حمله کردن از سوی مارسلو بسیار دشوار خواهد کرد.

 

احتمالا مارسلو به کمک راموس احتیاج خواهد داشت. هر چند که راموس به گلزنی در لحظات حساس معروف است ولی او در کنار مارسلو، باید به خوبی جاهای خالی را پوشش دهد و در صورتی که مارسلو آرایش هجومی گرفت، او جایش را پر کند.

 

 

 

 

۳- آیا لیورپول گل زودهنگام خواهد زد؟

 

یکی از اساسی ترین برنامه های یورگن کلوپ این است که در ابتدای بازی، حریف را به شدت تحت فشار قرار می‌دهند. لیورپول، دیدار مقابل منچسترسیتی را در یک چهارم نهایی چمپیونزلیگ با همین تاکتیک برد. آنها در ۳۱ دقیقه اول بازی ۳ گل زدند ولی این برتری زودهنگام می‌تواند خیلی به ضررشان باشد: برای مثال، در دیدار مقابل رم، آنها به رم فرصت دادند که به بازی برگردد و در ده دقیقه آخر تا آستانه حذف لیورپول نیز پیش رفت.

 

برتری ۴-۳ مقابل سیتی در ژانویه نیز یکی دیگر از همین مثال‌ها بود. شاگردان کلوپ در هر طرف زمین فشار بسیاری به حریف آوردند و در دقایق ۹،۱۴، ۱۶ و ۲۳ به گل رسیدند. سیتی اما ۵ دقیقه پیش از پایان نیمه اول یکی را جبران کرد، یکی را در دقیقه ۸۴ و یکی را در دقیقه ۹۰ جبران کردند و در آستانه جبران گل چهارم بودند که زمان کم آوردند. اینکه اتفاقی مشابه برای رئال نیز رخ دهد، قابل پیش بینی است و باید به خاطر داشت که آخرین حضور کلوپ در فینال چمپیونزلیگ که به سال ۲۰۱۳ باز می‌گردد، با این موضوع همخوانی دارد.

 

 

 

 

تیم دورتموند او زودهنگام از بایرن پیش افتاد ولی فوتبال همیشه آنطور که می‌خواهید پیش نمی‌رود و آرین روبن زهرش را ریخت. یک گل زودهنگام برای لیورپول، رئال را رو به جلو خواهد کشاند و فرصت استفاده از فضاهای خالی برای شاگردان کلوپ ایجاد خواهد شد ولی اگر تیم انگلیسی در گلزنی ناکام باشد، رقابت با رئال که آمادگی بدنی بالایی دارد، کار دشواری خواهد بود.

 

۴- تعویضی ها چه نقشی باید ایفا کنند؟

 

یکی دیگر از تفاوت‌های آشکار دو تیم، بازیکنان روی نیمکت آنها هستند. این فاکتور دلیل دیگری است که رئال در دقایق پایانی تیم خطرناکی خواهد بود و لیورپول باید در ابتدای بازی زهرش را بریزد.

 

شاگردان کلوپ مصدومیت‌های زیادی در این فصل تجربه کرده اند: جوئل ماتیپ، الکس چمبرلین و جوئی گومز به این بازی نمی‌رسند و ناتانیل کلاین، امره جان و آدام لالانا نیز آمادگی بدنی بالایی ندارند. بدین ترتیب، تعویضی های کلوپ به گزینه‌هایی مثل دنی لینگز، دومینیک سولانکه و آلبرتو مورنو محدود خواهد شد.

 

 

 

زیدان در آن سو هیچ محروم و مصدومی ندارد و با ترکیب اصلی خود برای خط حمله حاضر خواهد شد. در حالی که فیکس بودن رونالدو، کروس، کاسمیرو و مودریچ قطعی است، از بین بیل، ایسکو، بنزما و واسکز، دو جایگاه برای فیکس شدن وجود دارد که باید دید تصمیم زیدان کدام یک خواهد بود. متئو کواچیچ نیز معمولا در نیمه دوم برای رئال به میدان می‌رود. تعویضی های رئال همیشه در لحظات حساس به کار تیم آمدند: مارسلو، ایسکو و آلوارو موراتا در فینال ۲۰۱۴ همه چیز را به نام خود زدند. موراتا، بیل و آسنسیو نیز در فینال سال گذشته مقابل یووه با حضور در زمین، اوضاع را عوض کردند.

 

منبع: ای اس پی ان

مترجم: روزبه مهری

ورزش۳

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار