سرنوشت برترین گلزنان اردویژه در فصول گذشته؛ از منچستریونایتد تا رئال مادرید/ مقصد بعدی جهانبخش کجاست؟

سابقه‌ای که در مورد برترین گلزنان اردویژه هلند وجود دارد، نشان می‌دهد که علیرضا جهانبخش نیز آینده‌ای روشن در انتظارش است.

خبرنگار ورزشی ، زمانی که علیرضا جهانبخش در سال ۲۰۱۳ (۱۳۹۲) از داماش گیلان جدا و در ازای قراردادی سه ساله به تیم فوتبال اِن‌ای‌سی نایمخن هلند ملحق شد و در ادامه در سال ۲۰۱۵ به تیم AZ آلکمار پیوست، شاید خوشبین‌ترین هواداران فوتبال هم فکر نمی‌کردند که او روزی عنوان بهترین گلزن لیگ اردویژه هلند را به خود اختصاص دهد.

عملکرد فوق‌العاده جهانبخش اما در فصل ۱۸-۲۰۱۷ که ۲۱ گل‌زده و ۱۲ پاس گل را در ۳۳ بازی به نام خود ثبت کرد، سبب شده تا حضور او را به تیم‌هایی همچون ناپولی و اورتون نسبت بدهند. علیرضا ۲۴ ساله همچنین عنوان بهترین بازیکن فصل اردویژه و بهترین بازیکن فصل AZ آلکمار را به خود اختصاص داد و از سوی روزنامه معتبر «تلگراف» هلند نیز جایزه «کفش نقره‌ای» را دریافت کرد.

این نشریه هر سال بهترین بازیکن سال فوتبال هلند را بر اساس آرای فوتبالیست‌های حرفه‌ای دسته اول و دسته دوم لیگ هلند انتخاب می‌کند که بر این اساس این فصل حکیم زیاش، هافبک مراکشی آژاکس عنوان بهترین بازیکن فصل را به خود اختصاص داد و جایزه «کفش طلا» را دریافت کرد و جهانبخش نیز پشت‌سر وی ایستاد و جایزه «کفش نقره‌ای» را از آن خود کرد.

اگر از فصل ۱۸-۲۰۱۷ اردویژه هلند که جهانبخش عنوان آقای گلی را به خود اختصاص داد، فاکتور بگیریم، در ۱۰ فصل گذشته این رقابت‌ها در اکثر موارد تمامی برترین گلزن‌های هر فصل بلافاصله به تیم بزرگتر انتقال پیدا کرده‌اند.

* در فصل ۱۷-۲۰۱۶، نیکولای یورگنسن با به ثمر رساندن ۲۱ گل برای فاینورد عنوان آقای گلی را به خود اختصاص داد. این مهاجم دانمارکی همچنان عضو فاینورد است و ترجیح داده تا فوتبالش را در لیگ دسته اول هلند ادامه دهد.

* در فصل ۱۶-۲۰۱۵، وینسنت یانسن برای AZ آلکمار۲۷ گل به ثمر رساند و عنوان بهترین گلزن این رقابت‌ها را به نام خود زد. این مهاجم هلندی فصل بعد با قراردادی چهار ساله به ارزش ۱۷ میلیون پوند راهی تاتنهام شد.

* در فصل ۱۵-۲۰۱۴، ممفیس دپای با به ثمر رساندن ۲۲ گل با پیراهن پی‌اس‌وی آیندهوون به عنوان آقای گلی این رقابت‌ها رسید. این مهاجم هلندی در تابستان ۲۰۱۵ با قراردادی چهار ساله به ارزش ۲۵ میلیون پوند به منچستریونایتد ملحق شد.

* در فصل ۱۴-۲۰۱۳، آلفرئو فینبوگاسون با به ثمر رساندن ۲۹ گل برای هیرنوین عنوان بهترین گلزن این دوره از رقابت‌ها را به خود اخصاص داد. در تابستان ۲۰۱۴ رئال سوسیه‌داد این مهاجم ایسلندی را در ازای ۷ میلیون یورو به خدمت گرفت.

* در فصل ۱۳-۲۰۱۲، ویلفرد بونی با ثبت ۳۱ گل با پیراهن ویتسه عنوان آقای گلی را از آن خود کرد. سوانزی در تابستان ۲۰۱۳ این مهاجم ساحل عاجی را با قراردادی چهار سال و نیمه در ازای ۲۵ میلیون پوند به خدمت گرفت.

* در فصل ۱۲-۲۰۱۱، باس دُست  با به ثمر رساندن ۳۲ گل برای هرنوین ضمن کسب عنوان بهترین گلزن رقابت‌ها، نظر تیم‌های بزرگ را به خود جلب کرد. این مهاجم هلندی در نهایت در  ماه ژوئن ۲۰۱۲  در ازای ۸ میلیون یورو به ولفسبورگ پیوست تا فوتبالش را در بوندس‌لیگا دنبال کند.

* در فصل ۱۱-۲۰۱۰، بیورن ولمینکس با ۲۳ گل زده برای اِن‌ای‌سی نایمخن به عنوان آقای گلی این رقابت‌ها نائل آمد. این مهاجم بلژیکی در تابستان ۲۰۱۱ از این تیم هلندی جدا و در ازای ۳.۳ میلیون یورو به کلوب بروژ بلژیک ملحق شد.

* در فصل ۱۰-۲۰۰۹، لوئیس سوارس  موفق شد ۳۵ گل برای آژاکس به ثمر برساند و آقای گل این رقابت‌ها شد. این سرآغازی برای موفقیت‌های این مهاجم اروگوئه‌ای بود، چرا که او پس از یک فصل دیگر حضور در آژاکس در تابسان ۲۰۱۱ در ازای ۲۶.۵ میلیون یورو به لیورپول پیوست و در نهایت سر از  بارسلونا درآورد.

* در فصل ۰۹-۲۰۰۸، منیر الحدادی برای  AZ آلکمار ۲۳ گل به ثمر رساند و برترین گلزن رقابت‌ها لقب گرفت. این مهاجم هلندی - مراکشی پس از کسب این عنوان یک فصل دیگر در آلکمار ماند و در نهایت در تابستان ۲۰۱۰ به تیم آژاکس ملحق شد.

* در فصل ۰۸-۲۰۰۷، کلاس یان هونتلار با ۳۳ گل زده برای آژاکس به عنوان آقای گلی این مسابقات رسید. شم گلزنی بالای این مهاجم هلندی کافی بود تا رئال مادرید در پنجره نقل‌وانتقالات زمستانی ۲۰۰۹ او را در ازای ۲۰ میلیون یورو به خدمت بگیرد.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار