قراب: رحمتی و حسینی مانند حجازی و رشیدی هستند/ عقده عکس گرفتن با جام قهرمانی را ندارم!

عضو هیئت مدیره باشگاه استقلال، رقابت دروازه‌بانان این تیم را به رقابت نزدیک مرحوم ناصر حجازی و منصور رشیدی در گذشته تشبیه کرد.

جواد قراب در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی ، درباره قهرمانی استقلال در جام حذفی، اتفاقات جشن قهرمانی، تمدید قرارداد وینفرد شفر و ... به اظهارنظر پرداخت که مشروح این گفت‌وگو در زیر می‌آید:

* تسنیم: استقلال فصل را با بحران‌هایی آغاز کرد، اما با آمدن شفر متحول شد و به قهرمانی جام حذفی دست یافت.

قهرمانی حق‌مان بود و لیاقت آن را داشتیم. استقلال در حال حاضر به شخصیتی رسیده‌ است که می‌تواند در آسیا حرف اول را بزند. ما می‌خواهیم به فینال آسیا رسیده و ستاره دیگری به ستاره‌های روی پیراهن استقلال اضافه کنیم.

* تسنیم: فکر می‌کنید استقلال ابزار لازم برای قهرمانی در آسیا را دارد؟

چرا ندارد؟ وضعیت استقلال خیلی خوب است و همه بازیکنان یکدل و یکدست هستند. تنها تیمی که امکان قهرمانی در آسیا را دارد، استقلال است.

* تسنیم: چرا جشن قهرمانی بی‌نظم بود؟

درباره مراسم جشن صحبت نمی‌کنم، چون بانی جشن ما نبودیم. اگر خودم برگزارکننده بودم، برنامه‌ریزی زیبایی می‌کردم، همان‌طوری که در مجموعه بانک سپه کارهایی را انجام می‌دادم. ما طراحانی داریم که کارها را فوق‌العاده طراحی کرده و به انجام می‌رسانند.

* تسنیم: خیلی‌ها با برگزاری فینال حذفی در خرمشهر مخالفت کرده‌اند. نظر شما چیست؟

خرمشهر، شهر مقدسی برای ایرانی‌هاست. درست است که امام‌زاده ندارد، اما همه این شهر را می‌پرستند. به اعتقاد من می‌توانستند برنامه‌ریزی درست و بهتری برای برگزاری بازی فینال داشته باشند.

* تسنیم: اما عدم امکانات مناسب و برنامه‌ریزی، باعث شد تا سنگی به چشم هوادار استقلال برخورد کند و نابینا شود ...

واقعاً متأسفم. چقدر از این ماجرا ناراحت شدیم. از لحظه‌ای که متوجه شدیم، قلب‌مان گرفته است. برای آن هوادار و خانواده‌اش به خاطر این اتفاق متأسفیم. اتفاق دردناکی بود. باز هم می‌گویم می‌توانستند برنامه‌ریزی خاصی برای برگزاری بازی و جشن قهرمانی داشته باشند، اما این مسائل به من و باشگاه استقلال ربطی ندارد. می‌شد از نیروی انتظامی که کمک می‌کرد، بیشتر استفاده کرد تا کسی به زمین نیاید. باید تیمی را طراحی می‌کردند که جشن به زیبایی برگزار شود.

* تسنیم: ماجرای ناراحتی سیدرضا افتخاری چه بود که ابتدا روی سکوی قهرمانی نیامد؟

اصلاً چنین چیزی نبود. سعید فتاحی مسئول برگزاری مسابقات سازمان لیگ و یک نفر دیگر که از فدراسیون فوتبال بود، گفتند که سه نفر از تیم استقلال بالا بیاید. گفتم من، افتخاری و حسن زمانی هستیم. غیر از ما فرد دیگری نبود. سپس گفتند نمی‌توانید روی سکو بروید و خود آقای افتخاری باید جام را بگیرد. به این دوست جوان (فتاحی) که خیلی هم پسر خوبی است، گفتم من اصلاً جام نمی‌گیرم و به جام دست هم نمی‌زنم. در رختکن با جام عکس می‌گیرم که دیدید این کار را انجام دادم. من از هشت سالگی عاشق تیم استقلال بودم و یک تاجی هستم و گفتم باید در سکوی قهرمانی باشم. من همه مدارج را در استقلال طی کرده‌ام و الان عضو هیئت مدیره باشگاه هستم. من نماینده پیشکسوتان بودم و باید روی سکو می‌رفتم.

من نه عقده عکس گرفتن دارم و نه سفر رفتن. با تیم ملی سفرهای زیادی رفته‌ام، قهرمان آسیا شده‌ام و در المپیک مونیخ حضور داشته‌ام. من دو بار قهرمان آسیا شده‌ام و نیازی به گرفتن جام ندارم، اما گفتم باید روی سکو باشم که گفتند افتخاری باید باشد. اگر زمانی نمی‌خواهد بیاید، به من ربط ندارد، اما ما باید باشیم. بعد از آن من و حسن زمانی کنار وزیر ایستادیم. خود وزیر گفت که مدال‌ها را قراب بدهد و من هم این کار را کردم. من که از نوجوانانی کنار تیم استقلال بوده‌ام، چطور نباید آنجا باشم؟ سعید (فتاحی) پسر خوبی است، به او گفتم انسان‌ها را تشخیص بده. ما اهل جنجال و داد و بیداد نیستیم. یک عمر است در این ورزش حضور دارم و نزدیک به ۶۱ سال کنار استقلال هستم. خود فتاحی گفت که شما باید روی سکو تشریف می‌بردید و عذرخواهی کرد. من هم از او عذرخواهی کردم.

* تسنیم: ماجرای گم شدن مدال‌های قهرمانی برخی از بازیکنان به کجا رسید؟

به خاطر شلوغی، دو سه مدال بازیکنان گم شد و قرار است طبق گفته فتاحی، سازمان لیگ دوباره به این بازیکنان مدال بدهد.

* تسنیم: با توجه به اینکه از پیشکسوتان قدیمی استقلال هستید و در صحبت‌های‌تان اشاره کردید چندین سال در این باشگاه حضور داشته‌اید، بگویید چرا برخی از جام‌های استقلال گم شده است؟

دقیق نمی‌دانم منظورتان چیست و فکر نمی‌کنم چنین چیزی صحت داشته باشد.

* تسنیم: ظاهراً کاپ نایب قهرمانی استقلال در آسیا در ویترین باشگاه وجود ندارد!

ممکن است به دلیل تغییر محل باشگاه، این اتفاق افتاده باشد. باشگاه استقلال زمانی در تربیت بدنی استان تهران بود. ما بهترین باشگاه را در ایران داشتیم. کسی نمی‌دانست سالن آمفی تئاتر و رستوران چیست، اما ما اینها را در باشگاه داشتیم. تمامی مدال‌ها و کاپ‌ها آنجا بود. ما دو بار قهرمان آسیا، دو بار نایب قهرمان و یک بار هم سوم آسیا شدیم. فکر می‌کنم کاپ نایب قهرمانی در باشگاه نیست.

* تسنیم: بگذریم، چرا افتخاری درست روز فینال جام حذفی اقدام به تمدید قرارداد شفر کرد؟

افتخاری دنبال موقعیت می‌گشت. او دو هفته شب‌ها تا ساعت سه بامداد در هتل، رستوران، منزل خودش و شفر با سرمربی تیم صحبت می‌کرد. او مسائلی را عنوان می‌کرد تا شفر متوجه شد استقلال تیم معمولی نیست. استقلال و پرسپولیس تیم‌های خاصی در ایران هستند. به افتخاری گفتم می‌خواهی چه کار کنی؟ گفت می‌خواهم هم باشگاه ضرر نکند، هم شفر. افتخاری بی‌شیله و پیله است و اهل قالتاق‌بازی نیست. او خواست برای شفر انگیزه‌ای ایجاد کند. افتخاری آخرین صحبت‌ها را با شفر انجام داد تا او و دستیارانش راضی شوند. افتخاری گفت قصد دارد حرکت زیبایی انجام دهد و پیش از فینال جام حذفی شفر را با انگیزه مضاعف روبه‌رو کند. غیر از این، داستانی نبود. آیا به نظرتان نباید با شفر چونه می‌زد؟ همه می‌گویند آقایان این پول‌ بیت‌المال است. خب، درست است اسپانسر پول شفر را می‌دهد، اما از کجا می‌آورد؟ بنابراین افتخاری باید مصالح باشگاه را در نظر می‌گرفت.

* تسنیم: بحث ما این این است که چرا چانه زدن و نهایی کردن قرارداد شفر را در روزهای قبل یا بعد فینال انجام نداد؟

چون می‌خواست رقم را به حداقل برساند. او پس از مشورت با ما این کار را کرد و خوشحال هم شدیم. افتخاری قصد داشت تخفیف بگیرد که گرفت. اینهایی که می‌گفتند شفر از باشگاه‌های دیگر پیشنهاد مالی خوبی دارد، بدانند که او جایی نمی‌رفت، چون ایران چیز دیگری است. استقلال ۳۰،۴۰ میلیون هوادار دارد. برای استقلال و پرسپولیس ببینید چقدر تماشاگر می‌رود. بنابراین ماندن شفر برای او ایده‌آل بود. او بازیکنان را شناخته و اگر همین گروه بماند، استقلال به مانند زمان رایکوف می‌شود که سه سال یک بازی را هم نباختیم. به خاطر دارم آنقدر بازی‌ها را می‌بردیم که وقتی به پرسپولیس باختیم، آنقدر امتیاز داشتیم که قهرمان شدیم. قرار است بدنساز قوی برای استقلال بیاید تا بهترین تیم را برای آسیا بسازیم. افتخاری مدام در حال پرداخت بدهی‌های گذشته است. او با همه بازیکنان برای تمدید قرارداد صحبت کرده است و گفته که بدهی‌ها را پرداخت می‌کند. باور کنید خیلی سخت است هم پول بازیکنان را بدهیم، هم بدهی‌های گذشته را. چند شب پیش پرویز مظلومی برای طلبش تماس گرفت، به او گفتیم چرا پولت را نباید بدهیم؟ از او خواستیم به باشگاه بیاید و در نهایت قرار شد در دو قسط پولش را بدهیم.

* تسنیم: آیا افتخاری برای تمدید قرارداد با بازیکنان صحبت کرده است؟

بله، صحبت کرده است. او پدرانه با بازیکنان حرف زد و گفت بدهی‌های فصل گذشته پرداخت می‌شود. باشگاه استقلال، برند است و تیم «حسنعلی جعفر» نیست! روزی که به تاج آمدم، در تیم برق بودم و آقای گل شدم، اما کسی من را نمی‌شناخت. در تاج بودم که اسمم بر زبان‌ها آمد. حضور در استقلال آرزوی هر بازیکنی است. امسال دیدید که حاشیه‌ای دور تیم نبود که اگر بود، بدبخت می‌شدیم. اعضای هیئت مدیره به مانند زنجیر پشت هم هستند، کمیته پیشکسوتان به سرپرستی سلطان علی جباری و کمیته فنی پیگیر کارهاست. چه زمانی باشگاه کمیته فنی داشته است؟ نمی‌خواهم از خودم تعریف کنم، اما من و جباری پای پیشکسوتان را به باشگاه باز کردیم و حقوق ماهیانه می‌دهیم. در هر بازی هم از دو پیشکسوت تجلیل می‌کنیم و در سفرها هم با خودمان پیشکسوت می‌بریم. کمیته فنی ما شفر را آورد، انتخابی که در ابتدا همه می‌گفتند شفر پیرمرد است، اما در نهایت موفق شد.

* تسنیم: بحث جدایی سید حسین حسینی از استقلال صحت دارد؟

اصلاً چنین چیزی نیست و خودم با او صحبت کردم. گفتم حسینی جان! در سفری با مرحوم ناصر حجازی به شوروی رفتیم. رایکوف سرمربی تیم بود. حجازی در چند بازی ۱۸ گل خورد. رایکوف همان جا گفت من این را بهترین دروازه‌بان ایران می‌کنم، اما همه گفتند به درد نمی‌خورد. دیدیم که حجازی بهترین شد و هنوز رو دست او نیامده است. از حجازی خوشگل‌تر، خوشتیپ‌تر، ژیگول‌تر و تحصیل‌کرده‌تر نداشتیم. به حسینی گفتم استقلال تیم فجرسپاسی و این و آن نیست. باید خدا را شکر کنی که رقیبی به نام مهدی رحمتی داری. تو باید طوری عمل کنی که مربی نتواند حرف بزند. من عاشق حسینی و رحمتی هستم. آنها مقل حجازی و منصور رشیدی هستند. سؤالات‌تان تمام نشد؟

* تسنیم: آیا صحت دارد که شفر در قراردادش خواسته که خودروی چینی او را عوض کرده و خودروی دیگری در اختیارش بگذارند؟

راننده شفر آدم خوبی است که شفر هم از او رضایت دارد. قرار شده که خودروی شفر را عوض کنند!

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار