محمدی: تغییر شکل لیگ، روی استقبال مردم تاثیرگذار است/خیلی بد است که هنوز دنبال بازگشت یزدانی هستیم

سرمربی پیشین تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان گفت: بازگشت دوباره رضا یزدانی به کشتی همه ما را خوشحال می‌کند، اما اینکه بازگشتش دغدغه ما باشد، یعنی اینکه کاری برای پشتوانه‌سازی نکرده‌ایم.

سید مراد محمدی در گفت وگو با خبرنگار ورزشی با اشاره به تغییرات ایجاد شده در نحوه برگزاری لیگ در سال‌های اخیر اظهار داشت: بعد از بازگشت از ترکمنستان، در ساری به مربیگری ادامه دادم. متاسفانه بعد از اتفاقاتی که در لیگ افتاد، استقبال از کشتی کم شد. این هم به خاطر تغییراتی بود که در شکل برگزاری لیگ به وجود آمد. قبلا لیگ در شهرهای مختلف برگزار می‌شد و همه هفته، سالن‌های کشتی چیزی در حدود ۲ تا ۵ هزار تماشاگر را به خود می‌دیدند. خیلی‌ها از بین همین تماشاگران بعد از تماشای مبارزه بین کشتی گیران، رغبت پیدا می‌کردند که بچه‌های‌شان را به تمرین کشتی بیاورند، اما شکل جدید برگزاری مسابقات، لیگ را از رونق انداخته و به نظر من این بزرگترین ضربه‌ای بود که می‌شد به کشتی وارد کرد.

وی ادامه داد: در یک هفته، ۴ شهر مثل تهران، همدان، ساری، جویبار و... درگیر لیگ می‌شدند و کلی نگاه بود که به این رشته معطوف می‌شد. وقتی یک مسابقه در یکی از شهرهای مازندران بود، ۱۰ روز بعدش می‌دیدی که سالن‌های کشتی پر شده‌اند از بچه. لیگ خودش تبلیغاتی برای این رشته بود، اما چند سالی است که دیگر شاهد چنین شرایطی نیستیم. کشتی‌گیر ۲۵ سال یا ۳۰ سال دارد اما هنوز از پدرش پول توجیبی می‌گیرد. در چنین شرایطی منِ پدر دیگر راغب نیستم که فرزندم را به کشتی بفرستم که بخواهم تا ۳۰ سالگی خرجش را هم بدهم.

دارنده مدال برنز المپیک ۲۰۰۸ پکن با تاکید بر اینکه تهدیدات اخیر اتحادیه جهانی و IOC مبنی بر تعلیق کشتی ایران نمی‌تواند به اندازه تغییر شکل لیگ، روی استقبال مردم از این رشته تاثیرگذار باشد، خاطرنشان کرد: لیگ دلیل عمده شرایط فعلی است چون موضوع محرومیت و مبارزه نکردن ما با حریفان رژیم صهیونیستی موضوعی تازه نیست. همه ساله فدراسیون‌ها در مسابقات مختلف با این داستان مواجه بودند، ما خودمان هم زمانی که کشتی می‌گرفتیم همیشه این نگرانی وجود داشت که قرعه‌مان حریف اسرائیلی باشد. این موضوع همیشگی است، بحث امروز کم شدن انگیزه‌ها برای پرداختن به کشتی است.

محمدی در مورد وضعیت فعلی تیم ملی کشتی آزاد گفت: متاسفانه در بحث پشتوانه‌سازی ضعیف عمل کرده‌ایم و پشتوانه‌های خوبی نداریم. همچنان به قهرمانان قدیمی‌مان وابسته هستیم. به هرحال دوره اینها تمام می‌شود، همیشه تغییر نسل هم مشکلاتی را به همراه دارد، اما نه اینطور که در همه وزن ها خالی شویم. امروز فقط به حسن یزدانی دلخوش هستیم و مدالش. شرایط طوری شده که همه دعا می‌کنیم رضا یزدانی برگردد و بتواند باز هم کشتی بگیرد. در اینکه او کشتی‌گیر توانمندی است و حقش هم هست که مدال المپیک بگیرد، شکی نیست، اگر پایش خوب باشد، باز هم مدال جهانی می‌گیرد اما این برای ما بد است که کشتی ایران دغدغه بازگشت قهرمانان قدیمی را داشته باشد. این یعنی اینکه ما در ۹۷ کیلو نتوانسته ایم جای رضا یزدانی را پر کنیم که همچنان به دنبال بازگشت او هستیم.

دارنده یک طلا و دو برنز کشتی جهان تصریح کرد: وضعیت اصلا خوب نیست. من دیدم در یک وزن، همچنان یکی از کشتی‌گیران همدوره‌ای ما، قهرمان ایران می‌شود، اول شدن آنها در این سن و سال اصلا خوب نیست، یعنی اینکه چیزی نداریم. زمانی که سرمربی تیم ملی بودم می‌دیدم که وقتی یک کشتی‌گیر هست که با اقتدار صاحب وزن می‌شود در صورتی که لیگ نباشد، نفرات بعدی بی‌انگیزه می‌شوند چون اینطور فکر می‌کنند که در حضور این قهرمان، به دوبنده تیم ملی که نمی رسند، لیگ هم نیست که درآمدی داشته باشند. زمانی بود که پیشنهادات در لیگ کشتی به ۱۸۰ میلیون تومان رسیده بود، آن زمان در لیگ والیبال ۱۰۰ میلیون قرارداد می بستند، اما حالا قراردادهای آنها به یک میلیارد رسیده و قراردادهای لیگ کشتی به ۵۰ میلیون برای نفرات شاخص و عنوان‌دار.

وی که در بازی های کشورهای اسلامی هدایت تیم ملی ترکمنستان را برعهده داشت،  در پایان به تسنیم گفت: همکاری با ترکمنستان اولین تجربه مربیگری من در خارج از کشور و خیلی هم خوب و مفید بود. هم آنها راضی بودند و هم من. قبل از آن هم ۵ سال سرمربی تیم ملی نوجوانان بودم، اما دیدید که بعدش چطور بدرقه شدم. کلا ما خوش استقبال و بد بدرقه هستیم. این همه دوری از خانواده و سختی و مشکلات، بعد می‌آیند زیر پایت را هم خالی می‌کنند. به همین خاطر ترجیح می‌دهم کنار خانواده‌ام باشم و از زندگی‌ام لذت ببرم، من هم ۵ سال در تیم ملی نوجوانان خدمت کردم، تیم ملی هم ارثیه پدری من نیست، بعد هم رفتم تا به زندگی‌ام برسم.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار