تاج: بانوان باید ورزش کنند و اینکه بگویند بی‌بند و باری، معنا ندارد/ سهم فوتبال از بودجه ورزش کشور کم است

رئیس فدراسیون فوتبال با اشاره به فعالیت بانوان در ورزش تأکید کرد که ورزش برای بانوان مفید است و اینکه بگویند بی بند و باری، حرف درستی نیست.

خبرنگار از مشهد، مهدی تاج در مجمع سالیانه هیئت فوتبال استان خراسان رضوی اظهار داشت: این توفیق را داشتم که در این مجمع شرکت کردم. خوشحالم که چنین مجمعی سالانه برگزار می‌شود و کار بسیار خوبی است. اینجا دو موضوع به ذهن من می‌آید که اولین تأکیدم در بخش بانوان است. نیمی از کشور ما را بانوان تشکیل می‌دهند که آنها باید ورزش کنند. اینکه بگویند بی‌بند و باری، معنایی ندارد و اتفاقاً حضور بانوان را در ورزش بسیار مفید می‌دانم.

وی افزود: روز گذشته بدرقه تیم ملی فوتسال بانوان برای حضور در دومین دوره مسابقات قهرمانی آسیا بود. ما سال ۲۰۱۵ در چنین شرایطی به قهرمانی رسیدیم و اگر می‌خواستیم در بخش بانوان میلیاردها پول برای تبلیغ بدهیم، نمی‌توانستیم به این اندازه مفید باشیم که در آسیا اول شدیم. امسال نیز تیم برای دومین بار به مسابقات رفته است و این تیم را هم برای قهرمانی بسته‌ایم، چون خود من روی این موضوع حساس هستم. ما هم در فوتبال و هم در فوتسال بانوان چهار رده سنی داریم که همه آنها باید جدی گرفته شوند.

رئیس فدراسیون فوتبال یادآور شد: دومین بحثی که می‌خواهم در خصوص آن صحبت کنم، بحث درآمدهاست. ما همیشه با بحث بودجه مواجه هستیم. تیم‌داری در رده‌های نونهالان، نوجوانان، جوانان، بزرگسالان، فوتبال، فوتسال، ساحلی و همه اینها به بودجه منتهی می‌شود. این بحث جدا نشدنی است و باید روی بحث بودجه نیز حساس بود. در قانون مصوب مجلس آمده که هیچ نهاد یا مؤسسه دولتی نباید به فوتبال حرفه‌ای کمک کند و البته این قانون هم وجود دارد که صداوسیما باید حقوق فوتبال را بدهد. حالا ما یک بند را اجرا می‌کنیم، اما هنوز یک بند دیگر را اجرا نکرده‌ایم. یک بند آن که کمک نکردن است، همه زود گوش داده‌اند و آن را انجام می‌دهند.

«در خصوص موضوع درآمدها و حق پخش با هرکسی صحبت کردیم، از این بابت اذیت می‌شد». تاج با بیان این جمله در خصوص اجرایی نشدن حق پخش تلویزیونی تصریح کرد: ما یک بخش قانون که باید اجرایی می‌شد، هنوز اجرا نکرده‌ایم. البته این را بگویم و جای خوشحالی دارد که در آخرین مذاکرات‌مان با صداوسیما، به نتیجه‌ای رسیده‌ایم. خوشبختانه مبادله‌ای شده و این بار از حرف جلوتر رفته‌ایم. قرار این بود اگر حق پخش تأمین نشود، از ۲۰ اسفندماه بازی‌ها پخش نشود. به نظرم بسیار بد بود که صداوسیما و فدراسیون نتوانند این مشکل را حل کنند و خدا را شکر که موضوع به خوبی پیش رفت و تبادلی در این زمینه صورت گرفت. امسال هم که شروع سال اجرای این بودجه است، مبلغی که در این زمینه به فدراسیون فوتبال می‌رسد، از نظر ما خوب است.

وی با اشاره به قدرت فوتبال تصریح کرد: قدرتی در کشور به اسم فوتبال وجود دارد که مأموریتی همچون صداوسیما را انجام می‌دهد. همچنین ما بخش سومی داریم به اسم اپراتورها که این سه را با هم ادغام کرده‌ایم و به نظرم تعامل آنها به جای خوبی می‌رسد. قرار است ما بحث بودجه را حتماً بررسی کنیم، چون همه جای دنیا درآمد فوتبال را پرداخت می‌کنند. این موضوع و قراردادها را هم تمام دستگاه‌های نظارتی بررسی کرده و دیده‌اند. ما همه بندها را برای همه باز گذاشته‌ایم تا مورد بررسی قرار بگیرد و همه چیز معلوم است. این قراردادها به دادسرا نیز رفته تا قراردادهای مالی بررسی شود.

تاج با ابراز امیدواری برای پیش رفتن فدراسیون فوتبال با قراردادی که با صداوسیما به امضا رسانده است، گفت: چند سال است که گفته‌اند هیچ دستگاهی کمکی به فوتبال نکند و از جایی هم که باید درآمدزایی می‌شد، این اتفاق رخ نداد. مشخص است که این مسئله باعث ایجاد مشکل می‌شود. چرا باشگاه‌های ما با مشکلات مالی برخورد کنند؟ ما یکی از کم بودجه‌ترین فدراسیون‌ها هستیم و صعودمان به جام جهانی با این اعداد و ارقام، واقعاً کار بزرگی بود. مهم‌ترین مشکل هر هیئت فوتبالی هم همین بودجه است. برای ورزش کلی بودجه در نظر گرفته‌اند، اما نامی از فوتبال در این میان نیست و سهم فوتبال از بودجه ورزش بسیار کم است.

رئیس فدراسیون فوتبال با اشاره به محبوبیت فوتبال تصریح کرد: ما بزرگ‌ترین همایش‌های انسانی را برگزار می‌کنیم. کدام یکی از بازی‌های ما در راه جام جهانی کم بازدید بود؟ مسابقات فوتسال را ببینید که همه سالن‌ها پر می‌شود. فقط یک‌سری اختلاف داریم که باید راه حلی برای آن پیدا کنیم. در بودجه مشخص نشده است که چقدر از آن باید به فوتبال برسد. هر زمانی که لازم بوده، ورزشگاه‌ها پر بود. حتی در بازی‌های بدون حساسیت پدیده و سیاه‌جامگان که وسط هفته برگزار می‌شد، هفت هشت هزار تماشاگر به ورزشگاه می‌رفت، در حالی که بازی‌ها نیز همزمان بود. رادیو و تلویزیون بیشتر برنامه‌های خود را با فوتبال پر می‌کنند. مثل برنامه نود که برنامه بسیار خوبی است و همین برنامه را ببینید که وقتی لیگ تعطیل باشد، تعطیل می‌شود. یعنی بزرگ‌ترین برنامه تلویزیون با فوتبال در ارتباط است و بازهم پای ما وسط می‌آید، اما در بخش بودجه ما دیده نمی‌شویم که این در نوع خود بی‌نظیر است! در حالی یک بند قانون گفته‌اند کمک نشود و یک بند دیگر گفته‌اند بودجه را تأمین کنید.

وی با بیان این جمله که هیچ ورزشی واقعاً با فوتبال قابل مقایسه نیست، گفت: ما یک مقدار درد و دل کردیم و غیر فوتبالی حرف زدیم، اما امیدوارم که در این قانون بودجه فوتبال هم لحاظ شود. رقم بودجه وزارت ورزش رقم خوبی است که باید حتماً فوتبال لحاظ شود. اکنون سه تیم باشگاهی با هیچ چیز و با دست خالی به مرحله حذفی رفته‌اند و در طرف دیگر عربستان، قطر و امارات قرار دارند. قطر هزار و ۱۶۰ میلیارد بودجه دارد و بودجه ما فقط ۴۸ میلیارد است. داستان این است که یک نفر با دوچرخه به قم می‌رود و یکی با بنز! ما پول‌هایی در فیفا داریم که حتی دو، سه میلیون این پول‌ها را نمی توانیم به داخل کشور بیاوریم و استفاده کنیم.

رئیس فدراسیون فوتبال در ادامه صحبت‌های خود درباره اظهارات مالک باشگاه مشکی‌پوشان گفت: از آقای عباسی تشکر می‌کنم که گفته‌اند می‌خواهیم فوتبالی به لیگ برتر بازگردیم، نه با پول و خریدن امتیاز دیگر تیم‌ها. البته من با این موضوعات مقابله کرده‌ام و این هم خیلی خوب است که مشکی‌پوشان می‌خواهد با قابلیت‌های استان بالا بیایید. از رضا مهاجری و تیم پدیده هم تشکر می‌کنم که در لیگ پاک و سالم بازی کردند و در لیگ ماندند. امیدوارم که مشکی‌پوشان هم با استفاده از استعدادهای استان بار دیگر به لیگ برتر بازگردد.

تاج در بخش دیگری از صحبت‌هایش به بحث درآمدهای فوتبال اشاره کرد و افزود: ما اگر بتوانیم به هماهنگی برسیم، حتی از تبلیغات دور زمین می‌توانیم درآمدمان را افزایش بدهیم. به این شکل تیم‌ها دیگر دچار مشکلات مالی نمی‌شوند.

وی افزود: ما فوتبال‌مان را در کشور به ۹ منطقه تقسیم کردیم که استان خراسان رضوی بسیار موفق بوده است. ما برای تیم ملی، تیم امید، جوانان، نوجوانان و نونهالان برنامه‌های خوبی داریم. تیم زیر ۱۳ سال‌مان را آماده کرده‌ایم که اکنون در قطر حضور دارند و آنها را به اردوی چین هم بردیم. این تیم را به لحاظ قد بازیکنان انتخاب کردیم که آنها قدهای بلندی دارند. این تیم را از همین ۹ منطقه انتخاب کردیم که بازیکنان قد بلند و با استعدادی هستند. لیگ برتر، لیگ دسته اول و دسته دوم سر جای خود است، اما ما مسابقاتی را در این ۹ منطقه برای نونهالان، نوجوانان و جوانان برگزار می‌کنیم. به این دلیل که می‌خواستیم از همه استعدادها استفاده کرده تا تیم‌های ملی قوی‌تری داشته باشیم.

رئیس فدراسیون فوتبال درباره ظرفیت‌های ورزشگاه امام رضا (ع) در شهر مشهد، خاطرنشان کرد: ما امروز جلسه‌ای را با مسئولان آستان قدس رضوی داشتیم. فرمولی را در نظر گرفته‌ایم که اگر به درستی پیش برود، شرایطی فراهم خواهد شد تا ورزشگاه در اختیار مجموعه استان قرار بگیرد. تأکید می‌کنم که ورزشگاه جای ناسزا گفتن نیست و ما تلاش خواهیم کرد محیط ورزشگاه‌ها طوری شود که خانواده‌ها نیز در آن حضور داشته باشند. البته ورزشگاه جای سکوت هم نیست و بیشتر جای کف زدن، هیجان و تخمه شکستن است. حتی اگر به خود ما هم در ورزشگاه تخمه بدهند، بدون توجه به دوربین‌ها تخمه می‌خوریم. هیچکس ناسزا گفتن را تأیید نمی‌کند و من فکر می‌کنم شهر مشهد می‌تواند جایی مناسب برای فرهنگ‌سازی باشد.

تاج ادامه داد: مشهد ۴۳ بازیکن در رده‌های ملی مختلف دارد. همچنین در فوتسال نقش بسیار خوبی دارد. به نظرم ۴۳ نفر از مشهد کافی نیست، اما خوب است و این شهر سهمیه خوبی دارد. به نظرم در تیم‌های ملی کشور و با توجه به جمعیت استان، این عدد باید روی ۸۰ باشد.

وی در ادامه به قرارداد فدراسیون فوتبال با شرکت‌های تولیدی لباس اشاره کرد و گفت: تمام کت و شلوارهای تیم ملی را یک شرکت تولید خواهد کرد و در این زمینه قرارداد خوبی داریم. به جز تیم ملی که لباس‌هایش توسط آدیداس تولید می‌شود، به فیفا اعلام کرده‌ایم که سایر تیم‌های ما از محصولات تولید داخلی استفاده می‌کند.

رئیس فدراسیون فوتبال افزود: امیدوارم که در جام جهانی شرایط برای ما خوب باشد. ما دو تیم اعزام می‌کنیم که یکی تیم داوری است و دیگری تیم ملی فوتبال. مشهد هم دو سهمیه دارد که یکی رضا سخندان است و دیگری علیرضا فغانی. این سهم مشهد از حضور در جام جهانی است و باید به تیم داوری هم بابت انتخاب و حضور در جام جهانی تبریک بگویم. چمنیان هم که از مشهد است، با تیم نوجوانان لحظه غرورآمیزی را برای ما به ارمغان آورد و بعد از گل چهارم به آلمان در جام جهانی من خون دماغ شدم.

تاج اظهار داشت: ما به دنبال این هستیم تا همه هیئت‌های فوتبال استانی دارای ساختمان شکیل شوند. البته ما یک نیاز اولیه داریم و یک نیاز ثانویه. ما تیم‌مان در حال اوت شدن است، اما نمی‌توانیم کمکی به آن کنیم. چون گفته‌اند کمک کردن به ورزش حرفه‌ای ممنوع است.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار