افنبرگ: رئال مادرید بدون راموس این همه جام‌ کسب نمی‌کرد/ حاضر نیستم الیور کان را با کسی عوض کنم

هافبک پیشین بایرن مونیخ و تیم ملی آلمان در خصوص رئال‌ مادرید، رائول، بنزما، رونالدو، اولیور کان، راموس و لواندوفسکی اظهارنظر کرد.

، اشتفان افنبرگ که با تیم فوتبال بایرن مونیخ سابقه بازی مقابل رئال مادرید را دارد، در آستانه تقابل این دو تیم در مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانی اروپا در گفت‌وگو با روزنامه «آس» گفت: رئال مادرید تیم بزرگی است و حتی می‌توان گفت بهترین تیم جهان است. کسب دو قهرمانی متوالی در لیگ قهرمانان اروپا نیز گواهی بر این موضوع است، اما بایرن مونیخ هم فاصله زیادی با رئال ندارد. چهارشنبه شب هم دو تا از بهترین تیم‌های جهان با هم بازی دارند و تنش بین آنها هم امری طبیعی است، اما هیچگاه نفرتی بین دو تیم نبوده است.

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا در دورانی که بازی می‌کردید از رئال مادرید پیشنهادی داشتید؟»، اظهار داشت: پوشیدن پیراهن رئال مادرید افتخاری برای هر بازیکن است، اما من از این تیم پیشنهاد نداشتم و تنها در سال ۲۰۰۱ پس از قهرمانی با بایرن مونیخ در لیگ قهرمانان اروپا بود که از اتلتیک بیلبائو پیشنهادی دریافت کردم. در آن زمان ۳۳ ساله بودم و در نهایت با یکدیگر به توافق نرسیدیم.

هافبک پیشین تیم ملی فوتبال آلمان در واکنش به این جمله که «شما در دوران بازیگری‌تان بازیکن ترسناکی بودید...»، خاطرنشان کرد: بله، به این موضوع واقف بودم. فکر می‌کنم اسپانیایی‌ها از الیور کان هم می‌ترسیدند. وقتی هم چنین بازیکنانی در تیم‌تان دارید که بازیکنان تیم مقابل از شما می‌ترسند، باید از آن نهایت استفاده را برد. باید از تمامی ترفندهای خود استفاده کنید.

افنبرگ این پرسش را که «آیا شکست دادن ایکر کاسیاس سخت بود؟»، اینطور پاسخ داد: کاسیاس خوب بود، اما هرگز حاضر نیستم الیور کان را با کسی عوض کنم. دروازه‌بانان باید کاریزما داشته باشند و کاسیاس بیشتر جذاب و دوست‌داشتنی بود. در رئال مادرید هی‌یرو یک رهبر بود، کسی که تمام توان خود را برای رسیدن به پیروزی می‌داد. روبرتو کارلوس هم همینطور بود. آنها شخصیت‌های قوی بودند که نه‌تنها با بازی، بلکه با جنگیدن به دنبال پیروزی بودند. شیوه کار هنوز این است و آلمان‌ها این را به خوبی درک می‌کنند.

«آیا بایرن مونیخ کنونی فاقد شخصیتی است که امثال تو و الیور کان به آن می‌دادید؟»، افنبرگ در مواجهه با این پرسش گفت: مشکل چیز دیگری است. بوندس‌لیگا به اندازه لالیگا مطالبه‌جو نیست و ستاره‌های رئال مادرید از این حیث کمی برتری دارند. بله، بازیکنانی همچون نویر، هوملس، بواتنگ و ویدال بازیکنانی سرسخت هستند. به هر حال فوتبال در سال‌های اخیر هم دستخوش تغییر شده‌ است.

هافبک پیشین سرخپوشان مونیخی در پاسخ به این پرسش که «پیشرفت تیم ملی آلمان در سال‌های اخیر و تبدیل شدن به تیمی تکنیکی‌تر را چطور ارزیابی می‌کنید؟»، خاطرنشان کرد: پرتغال با رونالدو زندگی می‌کند، آرژانتین مسی را دارد و برزیل نیز از نیمار بهره می‌برد. در آلمان ما این فوق‌ستاره را نداریم، کسی که بیشتر از بقیه بدرخشد. مزیت ما همیشه بازی گروهی‌مان بوده است.

افنبرگ همچنین در تمجید از رائول یادآور شد: رائول تفاوت را رقم می‌زد و متوقف کردن او کار خیلی دشواری بود. او بازیکنی متفاوت از کریستیانو رونالدو بود، اما بر ارزش رئال مادرید افزود. یادم می‌آید که او زمانی که با شالکه قرارداد بست، از این موضوع لذت می‌برد. دیدن بازیکنی به این بزرگی در بوندس‌لیگا، استثنایی بود. رائول به مانند هی‌یرو بازیکنی برجسته در تاریخ باشگاه رئال مادرید است. در دوره کنونی هم راموس انچنین است. کریستیانو هم بازیکنی تعیین‌کننده است، اما راموس بازیکنی کلیدی برای رئال است.

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا می‌توان گفت که راموس، افنبرگ امروزی است؟»، اینگونه ترجیح داد پاسخ بدهد: اگر من بازیکن بودم ترجیح می‌دادم با راموس روبه‌رو نشوم. دروغ نگفته‌ام اگر بگویم رئال بدون راموس نمی‌توانست جام‌های زیادی کسب کند. پیوستن تونی کروس به رئال مادرید هم به او کمک کرد تا مرحله پایانی برای رسیدن به جمع نخبه‌های فوتبال جهان را پشت‌سر بگذارد. با وجود راموس، کروس و رونالدو، بایرن مونیخ باید صد درصد توان خود را برای شکست رئال به نمایش بگذارد.

افنبرگ در پاسخ به این پرسش که «فکر می‌کنی بایرن مونیخ بتواند لواندوفسکی را حفظ کند؟»، گفت: شنیدم که چندین تیم انگلیسی هم به دنبال روبرت هستند، اما وقتی او می‌گوید که قصد جدایی دارد، بایرن باید درهای خروجی باشگاه را به رویش باز کند.

وی همچنین در مورد انتقاداتی که به مهاجم فرانسوی شیاطین سرخ می‌شود، تأکید کرد: این به خاطر تعداد گل‌های زده کریم است، اما وقتی بازیکنی همچون کریستیانو رونالدو کنار بنزما بازی می‌کند، به نظرم این انتقادات منطقی نیست.

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار