اسرائیل ستیزی در ورزش جهان - ۷|بایکوت کردن تیم تنیس اسرائیل توسط وزیر ورزش آفریقای جنوبی/ اسرائیل دشمن ما بوده و خواهد ماند

وزیر ورزش آفریقای جنوبی دلایل جالبی برای بایکوت کردن بازی تنیس تیم‌های آفریقای جنوبی و رژیم صهیونیستی داشت.

، در سال‌های اخیر بودند ورزشکاران و تیم‌های غیرایرانی که از رویارویی با ورزشکاران رژیم اشغالگر قدس یا سفر به این منطقه خودداری کرده یا رفتاری از خود نشان داده‌اند که بیانگر ناراحتی آنها از اقدامات رژیم صهیونیستی بوده است، رژیمی که براساس گزارش‌های منابع رسمی فلسطینی، فقط از سپتامبر سال ۲۰۰۰ میلادی تا آوریل سال ۲۰۱۷، بیش از ۳۰۰۰ کودک فلسطینی را به‌قتل رسانده است. در این مدت همچنین بیش از ۱۳ هزار کودک فلسطینی را مجروح و بیش از ۱۲ هزار کودک را بازداشت کرده است. هم‌اکنون نیز حدود ۳۰۰ کودک فلسطینی در زندان‌های اسرائیل در حبس هستند. اسرائیل تا پیش از سال ۲۰۱۵ به‌طور متوسط سالانه ۷۰۰ کودک فلسطینی را بازداشت می‌کرد، اما از زمان آغاز «انتفاضه بیت‌المقدس» این تعداد به‌میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

  در سلسله‌گزارش‌هایی دلایل عدم‌ رویارویی ورزشکاران و تیم‌های غیرایرانی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی یا خودداری آنها از سفر به این منطقه و رفتارهایی از این دست را مورد بررسی قرار داده است.

در ماه ژانویه ۲۰۱۸، تولاس اِنکسی، وزیر ورزش و سرگرمی آفریقای جنوبی بازی تیم‌های تنیس آفریقای جنوبی و رژیم صهیونیستی که قرار بود در چارچوب جام دیویس در شهر پروتوریا واقع در آفریقای جنوبی برگزار شود را بایکوت کرد.  تولاس اِنکسی در نامه‌ای سرگشاده‌ای نوشت: «واقعاً دوست داشتم در مسابقات جام دیویس حضور پیدا کنم، اما با توجه به نگرانی که فعالان حقوق بشر و هموطنانم از حضور یک تیم اسرائیلی در این مسابقات داشتند، به این نتیجه رسیدم که بهتر است برای تماشای این مسابقات حضور نداشته باشم».

وزیر ورزش و سرگرمی آفریقای جنوبی همچنین در پاسخ به نامه گروه‌های ضداسرائیلی که از او خواسته بودند در تقابل تیم‌های تنیس آفریقای جنوبی و رژیم صهیونیستی حضور پیدا نکند، نوشت: «وحدت بین‌المللی و بایکوت علیه آپارتاید آفریقای جنوبی نقش بزرگی در آزادی ما داشت. در واقع یکی از مشهورترین شعارهایی که از متن آن بیرون آمد این بود که "ورزش عادی با رژیم غیرعادی وجود ندارد"».

در ادامه یادداشت وی آمده است: «شورای تحقیقات علوم انسانی آفریقای جنوبی در سال ۲۰۰۹ گزارشی مستند از اینکه چطور اسرائیل در قلمرو سرزمین‌های اشغالی، آپارتاید را به اجرا گذاشته، تهیه کرد. زمانی که در سال ۲۰۱۲ از ورودم به فلسطین جلوگیری شد،  تبعیض و اشغال اسرائیل را تجربه کردم. در پاسخ به این اتفاق و کارهای دیگری که رژیم اسرائیل علیه فلسطینی‌ها کرده، اسقف اعظم دسموند توتو (اهل آفریقای جنوبی) و خیلی دیگر از چهره‌های سرشناس آفریقای جنوبی از جهانیان خواسته‌اند تا از فلسطینیان حمایت کنند».

فدراسیون تنیس آفریقای جنوبی نیز در آن زمان اعلام کرد این مسابقات طبق برنامه از پیش‌ تعیین شده برگزار خواهد شد. فعالان حقوق بشر آفریقای جنوبی و گروه‌های ضداسرائیلی نیز در همان موقع اعلام کردند برنامه‌ریزی کرده‌اند بیرون از محل برگزاری مسابقه تنیس آفریقای جنوبی - رژیم صهیونیستی بنرها و پلاکاردهایی ضداسرائیلی و در حمایت از فلسطینان به نمایش بگذارند.

اداره آموزش و پرورش و اتحادیه کارگری ملی و بهداشت آفریقای جنوبی نیز در حمایت از این حرکت وزیر ورزش آفریقای جنوبی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «فلسطینی‌ها در دهه ۸۰ در جنگ علیه آپارتاید ما را با تمرین‌های نظامی و منابع دیگر یاری رساندند. آنها دوستان ما بودند و همچنان دوستان ما باقی می‌مانند. در مقابل اسرائیل برای رژیم آپارتاید سلاح فراهم می‌کرد تا مردمان ما را قتل‌عام کنند. اسرائیلی‌ها دشمنان ما بودند و دشمنان ما باقی می‌مانند».

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار