«باید»ی که فوتبال را به چالش می‌کشد!

کی‌روش- مربیان آسیایی؛ چه کسی کوتاه می‌آید؟

با توجه به نزدیکی مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا  و همزمانی آن با اردوهای تیم ملی قبل از جام جهانی شاهد یک چالش بزرگ در فوتبال خواهیم بود.

به گزارش "ورزش‌سه"، کارلوس کی‌روش بعد از سپری کردن دوران مرخصی خود در زمستان، این روزها یک جا بند نمی‌شود و مرتبا در حال فراهم کردن بهترین شرایط برای آمادگی تیم ملی ایران است. او بعد از حضور در کارگاه آموزشی فیفا برای مربیان تیم‌های حاضر در جام جهانی، از کمپ لوکوموتیو مسکو که محل اردوی تیم ملی در دوران برگزاری جام جهانی است، بازدید کرد و به سرعت راهی یونان شد تا عملکرد ۳ لژیونر تیم‌ ‌ملی را زیر نظر بگیرد.


او بعد از یونان به مالزی خواهد رفت تا در همایش ای‌اف‌سی برای مربیان فوتبال سخنرانی کند. او در بین برنامه‌های خود در یادداشتی به روند برنامه‌سازی تیم‌ ‌ملی اشاره کرد و به خلاصه‌ای از تجربه خود در ۲۹ سال گذشته پرداخت که خلاصه آن اهمیت وجود آماده‌سازی میان‌مدت و بلند‌مدت در تیم ملی بود.


او سخنان خود را با بیان جملات زیر به پایان برد تا پیام مهمی برای فوتبال ایران داشته باشد: «در این لحظه که اهداف و رویاهای فوتبال ایران معطوف به جام جهانی ۲۰۱۸ است، هیچ تردیدی وجود ندارد که فدراسیون فوتبال تنها با برنامه آماده‌سازی شجاعانه، بی‌پروا و نوآورانه برای تیم ملی، ممکن خواهد بود که به مسوولیت‌هایش عمل کند و به انتظارات هواداران پاسخ بدهد. این نظر متواضعانه اما اعتقاد راسخ من است که وجدان حرفه‌ای، من را مجاب به بیانش می‌کند. آماده‌سازی تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران برای جام جهانی بدون شک باید اولویت فوتبال ایران باشد اما درباره این موضوع کسانی که حق دارند، باید تصمیم‌گیری کنند».


نظر کی‌روش البته با توجه به استفاده از کلمه باید، چندان هم متواضعانه نیست اما سرمربی تیم ملی به بیان این جملات عادت دارد.


در شرایطی که کی‌روش از بازی‌های تدارکاتی و حضور بازیکنان بعد از هر هفته از مسابقات در کمپ تیم ملی رضایت دارد، بدون شک نگرانی او از طولانی شدن رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا تا اواخر اردیبهشت و همزمان با ۲ بازی تدارکاتی و اردوی تیم ملی برای بازیکنان شاغل در فوتبال ایران است.


همزمان با اردوی تیم ملی از اواسط اردیبهشت، تیم‌های حاضر در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا باید ۲ بازی برگزار کنند. در حال حاضر استقلال، پرسپولیس و ذوب‌آهن شرایط مساعدی برای صعود به دور بعد مسابقات دارند و بیشترین بازیکنان ملی‌پوش هم در این تیم‌ها عضویت دارند که تعدادشان به ۱۶ بازیکن می‌رسد. عملا در نبود این بازیکنان، برگزاری اردو امکانپذیر نیست.


از طرفی دیگر باشگاه‌ها هم برای صعود به دور دوم لیگ قهرمانان آسیا برنامه‌های ویژه تدارک دیده و هزینه‌های بسیاری متحمل شده‌اند و به همین دلیل نمی‌توان آنها را تحت فشار قرار داد. حضور بازیکنان استقلال، پرسپولیس و حتی ذوب‌آهن در تیم ملی، قدرت این تیم‌ها را در لیگ قهرمانان آسیا کاهش می‌دهد و این یعنی ضرر فوتبال ایران در رده باشگاهی. اتفاقی که آن هم مثل شکست در جام جهانی به نام فوتبال ایران ثبت می‌شود و نه فقط باشگاه‌ها. هر چند موفقیت در جام جهانی اهمیت بیشتری نسبت به لیگ قهرمانان آسیا دارد و قیاس این دو با هم چندان منطقی نیست.


البته با وجود هشدارهای متعدد کارلوس کی‌روش، هنوز فدراسیون فوتبال موضع نگرفته و از باشگاه‌ها درخواست کمک نکرده است. حدود ۲ ماه تا رسیدن به این مرحله از بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا و اردوی تیم ملی باقی مانده است. باید دید کدام یک از طرفین به نفع دیگری کوتاه می‌آید. به نظر می‌رسد هیچ یک اما باید تعامل انجام شود. تعاملی که نه باشگاه‌ها را متضرر کند و نه تیم ملی را که تنها هدفش انجام بازی‌های آبرومندانه و حتی صعود به دور دوم جام جهانی است.

ورزش۳

اخبار مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.

آخرین اخبار